2 Haftalık Bebek Gelişimi

2 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğin gelişim sürecinde ilk aylar beslenme ve uyku açısından kritik bir öneme sahiptir. Bilhassa prematüre bebeklerin gelişim aşamasında ilk haftalara dikkat edilmesi gerekir. 2 haftalık bebek gelişimi fiziksel açıdan olduğu gibi, zihinsel açıdan da önemlidir.2 haftalık bebek gelişimi

Bebekler doğumdan sonraki ilk 6 aylık süreçte çok hızlı şekilde gelişir. Bebekler, görme yetisi tam olarak gelişmemiş şekilde dünyaya geldikleri halde, birkaç hafta içerisinde nesneleri ayırt etmeye başlayabilir. 2 haftalık bebek gelişim aşamaları şöyledir:

  1. Bebek Beslenmesi: 2 haftalık bebek gelişimi sürecinde, ilk haftada olduğu gibi, bebeğin sık sık beslenmesi gerekir. Bebekler bu dönemde acıktığı zaman uyanır. Dolayısıyla bebeğin her uyandığında emzirilmesi ve gazı çıkarıldıktan sonra tekrar uyutulması gerekir. 2 haftalık bebekler genellikle 1 saatten uzun süre uyanık kalmaz.
  2. Bebek Uykusu: Bebeklerin 2 haftalık süreçte ortalama uyku süresi 15-18 saattir. Bebeğin rahat uyuyabilmesi için ortam sıcaklığına dikkat edilmesi gerekir. Ortamın fazla sıcak ya da soğuk olması bebeğin uyku sorunu yaşamasına ya da hasta olmasına neden olabilir.
  3. Bebek Banyosu: Bebekler, genellikle göbek bağı düşmeden yıkanmaz. Ancak bebeğin göbek kordonuna dikkat ederek yıkanması da mümkündür. Göbek kordonu genellikle ilk 1 haftada düşer. Dolayısıyla 2 haftalık bebeklerin yıkanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bebekler 2-3 günde bir yıkanabilir.
  4. Bebekle İletişim: 2 haftalık bebeklerin görme ve duyma becerisi gelişmiştir. Dolayısıyla ilk haftadan sonra, kısıtlı şekilde de olsa bebekle iletişim kurulabilir. Bebeğin ebeveynlerini ya da bakımıyla ilgilenen insanları tanımaya başlaması bu dönemde gerçekleşir.

2 haftalık bebek gelişimi sürecinde bebeğin hastalıklara karşı korunması, gazının düzenli olarak çıkarılması ve uyku süresine dikkat edilmesi önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...