GAZ SANCISI İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

GAZ SANCISI İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Yetişkin bireyleri rahatsız eden bazı sağlık problemleri olduğu gibi bebekleri de rahatsız eden sağlık problemleri olabiliyor. Özellikle bebek 2 – 3 haftalık iken midesinde oluşan gaz sancısı. Bebeklerde gaz sancısı bebeğin huzursuz olmasına, sürekli ağlama içerisinde olmasına neden olur. Anne sütü ile beslenen bebekler annenin gaz yapan besinleri yemesinden dolayı böyle bir problemle karşılaşabilir.

Mama ile beslenen bebekler ise mamanın çalışkanlığı sırada üzerinde oluşan köpük yüzünden gaz sancısı çekebilir. Bu yüzden anne yediklerine dikkat etmelidir ve bebeğini mama ile beslendiren anneler biberonu dairesel hareketlerle çevirerek mamanın köpürmesini engellemelidir.

Bebeklerde gaz sancısı rahatsız bir durum olduğu için bebek sürekli ağlayacaktır. Annelerin bu durumda panik yapmasına gerek yoktur ve bazı teknikleri uygulayarak bebeklerini rahata kavuşturabilirler. Bu teknikleri anne ve anne adayları ile paylaşacak olursak eğer;

  • Bebeğinizin omzunu dik pozisyonda tutarak sırtına vurabilir böylece geğirmesine yardımcı olursunuz.
  • Bebeğinize yemeğini yedirdikten sonra 5 – 10 dakika yüzüstü yatırarak sırtına vurup gazını çıkartmasında yardımcı olabilirsiniz.
  • Bebeğinizin bacaklarını tutarak bisiklet hareketi yapabilirsiniz.
  • Bebeğinizin karnını sıcak avuçlarla ovarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Doktora danışarak acı elma yağı alıp bebeğinizin ayak ve karın bölgesine günde bir damla şeklinde masaj yapabilirsiniz.
  • Bebeğinize bir çay kaşığı rezene çayı içirerek gaz çıkarmasında yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca anne bebeğine içiremiyor ise rezene çayını kendisi içerek bebeğinin gazının çıkmasını sağlayabilir.
  • Anne papatya çayı tüketerek sütüne karışmasını sağlayabilir böylece bebek gaz sancısından kurtulabilir.
  • Bebeğin karnına ılık bir havlu koyularak masaj yapılabilir.
  • Anne bebeğini kucağına alıp sırtını sıvazlayabilir.
  • Anason ve dereotu çayları da gaz sancısını dindirir.

Anne ilk 3 4 ay yediği besinlere dikkat ederek bebeğini gaz sancısından sakınabilir. Aksi taktirde bebeklerde gaz sancısı bebeği rahatsız ettiği kadar anneyi de rahatsız edebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...