31. Ay

31. Ay

Çocuğunuz bu yıl bütün sözcükleri içine biriktirmekle meşgul. En favori sözcük ise ‘hayır’. Hayır sözcüğünün cazibesi nereden geliyor ? Okulöncesi çocuklar kendi özel alanlarını keşfediyorlar ve ‘hayır’ sözcüğü onlara kendi fikirlerini beyan edebilmeleri için çok kullanışlı bir sözcük gibi geliyor ( evet demek istedikleri zamanlarda bile hayır dedikleri olabilir).

Henüz konuşmayı ilerletememiş çocuklarda ‘hayır’ sözcüğü en kızgın ya da kendilerini ifade edemedikleri zamanlarda kullandıkları bir kurtarıcı yerine geçebilmektedir. Okulöncesi çocuğunuz eğer bağırarak ve sert bir şekilde hayır derse sizin dikkatinizi daha çekebileceğini ve daha istediğini yaptırabileceğini düşünür.

Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz durumlarla ilgili ona seçenekler sunmanız, ondan duyacağınız hayır sayısını azaltabilir. Ona; cevap verirken daha sakin davranabileceğini, cevaplar arasında hayır olduğunu ve onun tam tersinin evet olduğunu, ancak ortada da bir sözcük bulunduğunu ve bunun ‘belki’ sözcüğü olduğunu anlatabilir. Arada ‘belki’ diyebileceğini söyleyebilirsiniz.

Yaşamınız

Çocuğunuzu beşikten normal yatağa geçirmeye çalışmanız yeni bir dönem başlatmış ve sizin yatağınıza gece ziyaretleri yapmasına yol açmış olabilir. Onun yatağına alışmasını istiyorsanız, onu nazikçe yatağına götürmeli, sıcak bir iyi geceler öpücüğü vermeli, bir gece lambası açık bırakmalısınız.

Uyandığı anlarda çok uzun ve duygusal konuşmalar yapmamalısınız. Onun yatağını benimseyinceye kadar bu durumu tekrarlamanız gerekebilir. Anahtar kelime her zaman ‘ tutarlılıktır’.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
31.ay okulöncesi
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...