Bebeklerde Meme Reddi

Bebeklerde Meme Reddi

Bebeğiniz 1 yaşından küçükse ve emzirme esnasında memeyi red ediyorsa, ilgisini çekmiyorsa bile yine de emmeyi bırakmaya henüz hazır değildir. Bütün bebekler genellikle 1 yaşına kadar fiziksel olarak anne sütüne ihtiyaç duymaktadırlar. Bebeğinizin emme düzeni normal seyrinde devam ederken aniden memeyi red etmeye başladıysa bu bebeğinizin yaptığı meme grevi olabilir. Bebeklerde meme grevi ortalama 3-4 gün sürmektedir. Meme grevi bazı bebeklerde 1 hafta kadar da sürebiliyor. Meme grevine giren bebeğinizi eski düzenine tekrar getirmek biraz zorlu bir dönem olsa da annenin becerisine dayanabilmektedir. 

 

 

Memeyi Red Eden Bebek İçin Neler Yapılabilir?

Bebekler memeyi kararlı bir şekilde red ediyorsa annelerin önemle üzerinde durması gereken sütünü sağmak ve bebeğini beslemek olması gerekir. Bebeğinizi ne kadar sıklıkla emziriyorsanız o kadar göğsünüze pompa yapmanız gerekir. Bu durum anne göğsüne rahatsızlık veren şişkinliği azaltır ve sütünün kesilmemesine fayda sağlar. Bebeğiniz hiç emmiyorsa, süt sağma makineleri ile iki taraflı aynı anda sütünüzü sağıp anne göğsünde süt verimliliğini devam ettirmeye katkı sağlayacaktır.

 

Bebeğinizi Kendi Sütünüzle Beslemek

Bebeğinizi besleme şekilleri bebeğinizin yaşına göre değişkenlik gösterebilir. 6 ile 8 aylık arasında olan bebeklere kendine uygun bardaklarla sütünüzü vermek emme refleksi oluşturmayacağı için bebeğinize iyi gelecektir. 0-6 aylık bebeklere için ise sütünüzü kaşıkla veya damla şeklinde verebileceğiniz pipetlerle verebilirsiniz. 

Anneler genellikle bu süreçte biberon akıllarına gelir. Fakat biberon bebeğin emme güdüsünü devam ettireceğinden bir fayda sağlamayabilir. Bu nedenle meme grevinin daha da uzun sürmesine neden olabilirsiniz. Bebeklere emmek için biberon ve emzik gibi unsurların verilmediğinde bebeğin başka bir alternatifi kalmayacağından anne göğsüne tekrar dönüş yapacaktır. Bebeğiniz normalde emzik emen bir bebekse meme grevine girdiğinde bu emziği de vermemeniz grevin çabuk bitmesine büyük katkı sağlayacaktır.

 

Bebeklerde Meme Grevine Neden Olan Faktörler

Bebeklerin meme grevine girmesini etkileyen fiziksel faktörler aşağıdaki gibidir. 

√ Bebeklerin parfüm ve deterjan gibi maddelerin kokusuna tepkili olması

√ Bebeğe gereğinden fazla süt gelmesi

√ Kulak enfeksiyonu ve kulak ağrısı

√ Soğuk algınlığı rahatsızlıkları

√ Beslenme esnasında aldığı bir besin yada annenin aldığı süt yoluyla bebeğe geçtiği besine alerjisinin olması

√ Bebekte reflü olması

√ Diş çıkarma dönemlerinde ve ağız içi yaralarından kaynaklanan bir acısının olması

Bebeklerin meme grevine girmesini etkileyen çevresel faktörler aşağıdaki gibidir. 

Bebeklerin meme grevine girmesini etkileyen fiziksel faktörler aşağıdaki gibidir.

√ Anne ile bebek arasında alışkın olmayan uzun ayrılıklar olması

√ Bebeğin memeyi ısırdığında annenin verdiği aşırı tepki

√ Bebeğe yansıtılan ve yaşatılan kızgınlık, stres ve baskı

√ Bebeğin emme sırasında bağırma tepkileri

√ Bebeğin ağlama pozisyonunda uzun süre yalnız bırakılması

√ Kuralcı anneler için saatli veya programlı emzirme

Konumuzla ilişkili yeni doğan bebekler ne kadar emzirilmelidir yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...