4 Haftalık Bebek Gelişimi

4 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek gelişimi sürecinde 4.haftadan itibaren bebeğin beslenme ve uyku süresinde küçük değişiklikler meydana gelir. Bebeğin kilosu artığı gibi, beslenme ihtiyacı da 4.haftadan itibaren artar. Aynı zamanda bebeklerin bu dönemde uykuya duyduğu ihtiyaç azalmaya başlar.4 haftalık bebek gelişimi

4 haftalık bebeklerde zihinsel gelişim büyük bir ivme gösterir. Bebekler çevresindeki insanları tanımaya ve buna göre tepki vermeye başlar. Dolayısıyla bebeğin ebeveynleri ya da bakımıyla ilgilenen diğer insanların bebekle yakın temas kurmaları, bebekle bağ oluşturmak açısından önemlidir.

  1. Bebek Beslenmesi: 4 haftalık bebekler, günde ortalama 5-8 defa emzirilir. Emzirilme süresi, bebeğin uyanma sıklığına göre değişiklik gösterir. Ancak bebeklerin yaklaşık 2-3 saatte bir emzirilmesi gerekir. Bebekler bazı günlerde kendiliğinden uyanmayabilir. Bu durumda bebeğin 3-4 saatte bir uyandırılarak emzirilmesi ve tekrar uyutulması gerekir.
  2. Bebek Uykusu: Bebekler 4 haftalık gelişim sürecinde, 15 saatten fazla uyur. Bebeğin 2-3 saat boyunca derin uykuya dalması, gelişimi açısından önemlidir. Dolayısıyla bebeğin uyuduğu saatlerde sessizliğin sağlanması, oda sıcaklığının ideal koşullarda tutulması gibi kıstaslar önemlidir. Bebek uyandığı zaman, yeniden uyutulmaya çalışılmamalı, anne sütü ile beslendikten sonra uyutulmalıdır.
  3. Bebekle İletişim: 4 haftalık bebekler, çevrelerini tanımaya başladığından, bebekle iletişim kurmak çok daha kolaydır. Bebekler sık gördükleri insanlarla göz teması kurduklarında tepki vermeye başlar. Aynı zamanda bu süreçte, gülme ya da şaşırma gibi tepkiler de gelişir.
  4. Bebek Bakımı: Bebeklerin cildi, yetişkinlere oranla çok daha hassastır. Dolayısıyla bebeğin vücudunun korunması için düzenli bakım şarttır. Banyodan sonra, bebek kremleri ile bebeğin vücuduna bakım ve masaj yapılması gerekir.

4 haftalık bebekler ortalama 3,5-5 kg ağırlığına ulaşmış olur. Bebeklerin vücut ağırlığının 4 haftalık sürecin sonunda ortalama 1 kg artması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...