40 HAFTADA GEBELİK TAKİBİ

40 HAFTADA GEBELİK TAKİBİ

Hamilelik süreci 40 haftayı kapsayan bir süredir. Bu zaman zarfı içerisinde bebek anne karnında gelişimini tamamlayarak doğuma hazırlamaktadır.  Hafta hafta gebelik sürecini ayrıntılı şekilde inceleyecek olursak;

1 – 5 haftalık gebelik, bu zaman zarfında yumurtalık fallop tüplerine yerleşerek hamilelik sürecinin başlamasını sağlamaktadır.

5 – 10 haftalık gebelik,  bu süreçte hamile olduğunuzun kesin tanısını koymuş olursunuz ve bebeğiniz rahme düşer.  Bebeğinizin ağzı,  burnu, gözleri, kulakları, sindirim ve solunum sistemi, lifleri , kemik ve kıkırdak dokusu oluşmaya başlar. Bununla birlikte siz aşermeye, duygu değişimleri göstermeye başlarsınız.

10 – 15 haftalık gebelik, bebeğinizin ciğerleri, beyni ve böbrekleri gelişimini devam ettiriyor ve çalışıyor.  Ayrıca ses telleri gelişimini tamamlamış bulunuyor. Cildinde ince tüyler oluşuyor. Annenin bulantıları sona eriyor.

15 – 20 haftalık gebelik, bebeğinizin boyu yaklaşık 10 cm oluyor ve ekmeklerini hareket ettirebiliyor. Yüz ifadeleri yapabiliyor, kilo almaya başlıyor ve saçları,  kasları,  kirpikleri uzamaya başlıyor. Ayrıca cinsel organı gelişmiş olup cinsiyeti öğrenilebilir.  Tat duygusu gelişmiş olup bulunduğu sıvının tadını almaktadır.

20 – 25 haftalık gebelik, bebeğinizin duyu yetisi gelişmiş bulunmakta olup sizin gülme seslerinizi duyabilir. El, kol ve bacaklarını rahatlıkla hareket ettirebilir ayrıca ellerini sıkabilir, ayaklarına uzanabilir. Beslenmesi için ağzı etrafındaki sinir sistemleri gelişir.

25 – 30 haftalık gebelik,  doğum sonrası nefes alabilmesi için ciğerleri doğuma hazır duruma geliyor. Bağışıklık sistemi güç kazanıyor ve duyu yetisi hassasiyet kazanıyor.  Ayrıca doğum sonrası vücut sıcaklığını koruması için yağ hücrelerini geliştiriyor.

30 – 35 haftalık gebelik, bebeğiniz hızlı bir şekilde kilo almaya başlar ve bir bebeğin yapabileceği hareketleri yapabilir. Işığı algılayabilir bu yüzden  de göz bebekleri büyüyüp küçülür.  Hamilelik yaklaştığı için doğum pozisyonu almaya başlar ve ciğerleri ile solunum  sistemi  gelişimini bitirmek üzeredir.

35 – 40 haftalık gebelik, sindirim sistemi anne sütünü enzimlemek için hazır hale getirmektedir. Bağışıklık sistemi gelişimini devam ettirmektedir. Bebeğinizin tüm kemik yapısı oluştu ve doğuma hazır hale geldi. 40. Haftada bebeğinizi kucağınıza aldınız.

Hafta hafta gebelik bu sırayı takip etmekte olup hamilelik sürecini tamamlamaktadır. Ayrıca hafta hafta gebelik takip süreci sizi doğuma daha hazır hale getirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...