Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi

1 – 3 Aylık Bebek Gelişimi

Bebekler dünyaya geldikleri ilk dönemlerde 15 – 30 cm aralığında görme yeteneğine sahipken bu yetenekleri ilk 3 aylık dönemlerinde hızla gelişim göstermektedir. Görme yeteneğindeki hızlı gelişim işitme yeteneği için de geçerlidir. Yani bebeklerin işitme yetenekleri ilk 3 ay hızla geliştiği gibi etrafında duyduğu seslere tepki verme olayları da gelişmektedir.

 

 

4 – 7 Aylık Bebek Gelişimi

Bu dönemdeki bebeklerin gelişimleri hızla devam ederken görme ve işitme yeteneklerinin gelişimleri daha da artmıştır. Artık çok iyi görebilir ve duyabilirler. Nesneleri takip eder ve bu dönemde iletişim kurmaya başlar. Bu dönemde bebeğiniz çevresindeki duyduğu seslere tepki verecektir. Bebeğiniz artık ebeveynlerini tanıyor olacaktır. Bu dönemde bebeğinizin sesini daha çok duyacaksınız. Çünkü etraftan gelen sesleri algılamaktadır. Artık başını tutabildiğinden dolayı düz olarak oturttuğunuzda başını sağlam bir şekilde dik tutmaya başlayacaktır. Annesi, babasını ve etrafında çok sık gördüğü insanları tanıyacaktır.

 

 

Bebeğiniz bu dönemde artık kendi çabası ile yürümeye çalışacaktır. Etrafındaki koltuğa masaya tutunarak kalkıp yürümeye başlayacaktır. Ayrıca bu dönemlerde bazı kelimeleri dillendirmeye başlayacaktır. Kendi çabası ile bardaktan su içebilecektir. Bebeğinizin parmak kasları, kol kasları, bacak kasları gün geçtikçe daha da güçleneceğinden hareketleri daha da artacaktır.

 

 

12 – 15 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin kasları gelişmeye başladığından artık kalem tutarak boş deftere karalama yapmasını sağlayabilirsiniz. Artık yürümeyi öğrenen bebeğiniz bu döneme girdiğinde koşmayı deneyecek ve başarılı olacaktır. Artık kelime dağarcığı daha çok geliştiğinden daha fazla konuşacak ve konuştuklarını ve söylenenleri rahatlıkla anlıyor olacaktır. Bu nedenle bebeğinizle iletişim kurmanız daha keyifli bir hale gelecektir. Bebeğinizin bu dönemdeki hızlı gelişimi siz ebeveynleri heyecanlandıracaktır ve her gün yeni bir farkındalığı ile karşı karşıya geleceksiniz.

Konumuzla ilişkili olan bebek gelişiminde anne ve babanın rolü yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...