9 AYDA HAMİLELİK TAKİBİ

9 AYDA HAMİLELİK TAKİBİ

Hamilelik süreci 9 ay 10 gündür yani toplam kırk haftadır. Bu süreç bazen beklenenin dışında daha kötü geçebiliyor.  Bu yüzden anne hamilelik süresince doktorunun takibinde olarak bebeğinin gelişimini izlemelidir. Bebekler aslında hafta hafta gebelik sürecinde sürekli gelişim içerisindedirler. Ama anneler aylık kontrollere gittikleri için bebeklerinin gelişimini aylık olarak takip etmektedirler. Bu yüzden anne adaylarına 9 ay 10 günlük süreçte hafta hafta gebelik sürecini anlatacağız.

1 Aylık gebelik ( 1 – 4 hafta arası ), bu süreçte hamilelik belirtileri gözlemlendiği için gebeliğin gerçekleştiği süreç olarak adlanmaktadır.

2 Aylık gebelik ( 4 – 8 hafta arası), bu süreçte bebeğinizin dış görünüşü ana hatları ile şekillenmeye başlar. Yani bebeğiniz embriyo halindedir. Hafta ilerledikçe yüz dokuları oluşmaya başlar. Ayrıca yavaş yavaş kafatası oluşmaktadır. Kol, el, parmak ve bacakları şekillenir. Göz kapakları oluşmaya başlar ve iç organları gelişimini sürdürür.

3 Aylık gebelik ( 9 – 12 hafta arası ), bu süreçte bebeğinizin vücudu şekil almaya başlar. Organları gelişimini sürdürmeye devam eder. İskelet yapısı oluşmaya başlar ve  dişlerde gelişmeye devam eder. Göz çukurları oluşur , beyin gelişimini sürdürür,  cinsel organı belirginleşmeye başlar. Kulakları gelişir ve el, ayak tırnakları gelişimini tamamlar.

4 Aylık gebelik ( 13 – 16 hafta arası ), bu süreçte bebeğinizin tüm organları oluşmuştur. Hatta parmağını emme eğilimi içerisindedir.  Artık saçları ve kirpikleri uzamaya başlar. Annenin meme dokusu süt hazırlıklarına başlamıştır. Kemik ve kas dokuları hızla gelişmeye devam etmektedir. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ayrıca yavaş yavaş bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz.

5 Aylık gebelik ( 17  – 20 hafta arası ), saçları ve kaşları gelişmeye devam eder. Bebeğinizin kemik yapısı güçlenir. İşitme sinirleri gelişmiştir ve annenin kalp sesini duyabilir hale gelmiştir.   Bebeğinizin deri tabakası oluşmaktadır.

6 Aylık gebelik ( 21 – 24 hafta arası ), sindirim sistemi gelişmeye devam eder. Dokunma ve tat alma duyuları gelişme gösterir.Cinsel organları gelişimini tamamlamıştır.Akciğerleri doğuma hazırlık yapmaya başlamıştır.

7 Aylık gebelik ( 25 – 28 hafta arası ),

bebeğinizin el ve ayak parmak izleri oluşmaya

devam eder. Hızla kilo almaya devam

etmektedir.Gözlerini açıp kapayabilir ve düzenli

bir şekilde uyur.

8 Aylık gebelik ( 29 – 33 hafta arası ), bebeğiniz

solunum egzersizleri yapabilir ve yaklaşık olarak

25 cm boyunda ve 1500 gram ağırlığındadır.

9 Aylık gebelik (  34 – 40 hafta arası ) , bebeğiniz

doğum kanalına düşer ve bu haftalar arasında bir

gün her an doğum gerçekleşebilir.

9 ay 10 günlük süreç yani hafta hafta gebelik bu

sırada birbirini takip etmektedir. Hamilelik

sırasında bu bilgileri okuyarak bebeğinizin

gelişimini kendiniz de takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...