9 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

9 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz erişebileceği her şeyi yakalayabilmek de dahil olmak üzere yeni beceriler geliştirebilir. Buna ek olarak, kaldırabildiği her nesneyi sallamaya, çarpmaya, düşürmeye ve fırlatmaya başlayabilir. Dolayısıyla, dikkatli olmalısınız. Bebeğiniz henüz dememişse, “anne” diyebilir. Bununla birlikte, bazı bebeklerin yeni kelimeler kullanmaya başlaması için daha uzun zaman geçmesi gerekebilir. Bu tamamen normaldir.

Bebeğinizin günden güne her karşılaştığı farklılıklar ile yeni beceriler geliştirmesi sizleri fazlasıyla mutlu etmektedir. 9 aylık bebeğin gelişim süreci oluşumuna bakacak olursak, bir çok somut nesne ile tanışmış,canlı varlıkları ve duyguları hissetmeye başlamış ve biraz da deneme yanılma yöntemi ile dikkat çekme zamanı gelmiştir. Bebeğiniz bu süreçte eline aldığı,kaldırabildiği herhangi bir nesneyi fırlatmaya,sallamaya ve sağa sola çarpmaya başlayabilir. Çoğu ebeveyn böyle durumlarda panik yapar ve bebeklerinde sinir problemi veyahut hiperaktif olduğu kanısına düşerler. Bebeğinizin bu aylarda bu tarz davranışları gayet doğaldır,çünkü güçlerinin farkında değillerdir ve bunları denerler.

Bebeğinize besin değeri yüksek yiyecekler verin 

Bebeğinize kendi ellerinizle hazırlamış olduğunuz ezdiğiniz veya rende’den geçirdiğiniz sebze,meyve veya bebek maması veya anne sütünün dışında farklı ek gıdalar da verin.

  • Düşük miktarda protein ; püre haline getirilmiş kırmızı et, dikkatlice ayıklanmış kılçıksız balık ve iyi pişmiş ve ezilmiş tavuk eti, iyi pişmiş olan barbunya,siyah fasulye gibi baklagilleri de ezerek verebilirsiniz
  • Parmak gıda çeşitleri ; Minik ve olgunlaşmış muz parçaları, diş gelişimi için dişleme krakerleri, az çeker içeren hala şeklinde satılan gevrekler.

Bebeğin gelişimine destek olun

Bebeğiniz, geride bırakmış olduğu sekiz ay içerisinde yeni şeyler öğrenmiş durumdadır, bebeğinizin fiziksel ve beyin gelişimi için 9 aylık bebeğin gelişim süreci anlatmış olduğumuz basit yöntemler daha rahat geliştirilebilir.

  • Kişileri ve nesneleri işaret ederek isimlerini belirtin ve ona bol bol kitap okuyun.
  • El-Göz koordinasyonu içeren oyunları bebeğinize öğretin ; “ce-ee , hani bana vb. “

Ayrıca Hafta Hafta Gebelik yazımızı okumak isterseniz lütfen altı çizili kelimeye tıklayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...