Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Her anne ve baba bebekleri ağladığı zaman tedirgin ve huzursuz olurlar. Bebeklerin ağlama nedenlerinin farklı cevapları bulunmaktadır. Bebeğiniz ağlamaya başladıysa ve kötü bir koku geliyorsa zaten bezinin değişmesi gerektiğini biliyorsunuz. Ama bebeğinizin ağlamamasını sağlamanız her zaman kolay olmayabilir.

 

 

Bebekler genellikle ana rahminde yaşadıkları algı rahatlığını, dünyaya geldikten sonra aynı rahatlığı bulamadıkları için bu durumdan rahatsız olurlar. Bebeğinizi uyutmak için karanlık ve sessiz bir odaya koyduğunuzda aniden ağlamasının asıl sebebi de budur. Bazen de bebeğiniz rahat olmadığından ağlamaya başlar. Yorgun iken uyuyamamanın ne kadar zor olduğunu büyükler olarak hepimiz biliriz. Ama bu tarz durumlarda yetişkinlerin yattığı pozisyonu değiştirerek rahatlaması, yastığını istediği pozisyona getirip yatması gibi alternatiflerimiz vardır. Fakat bebekler bu alternatifleri uygulayamayacağından sadece ağlamayla tepki verecektir. Sonuç olarak ağlayarak anne ve babasına haber eder ve sakinleştirmenin çaresine bakılır.

Bebekler Nasıl Sakinleştirilir?

Her bebeğin sakinleşme yolları farklılık göstermektedir. Bu nedenle çevrenizdeki insanların bebeği ne ile sakinleşiyorsa sizin bebeğinizde o yöntemle sakinleşecek diye bir husus yoktur.

Bebeğinizi uyutacağınız odanın loş ışıklı olmasına özen gösteriniz. Gündüzleri ise uyuyacağı odanın perdesini kapatabilirsiniz. Bebeğinizin odasında hareketli ve renkli ışıklar bulunması bebeğinizin sakinleşmesine müsade etmez. Bu nedenle sade loş bir ışık yeterli gelecektir. 

√ Ritmik olarak ses çıkaran bazı müzik aletleri bebeğinizin sakinleşmesine neden olabilmektedir. Buna vereceğimiz en güzel örnek duvar saatinin yüksek sesle çalışmasıdır. Belki size farklı gelecek ama elektrik süpürgesi ve bu gibi cihazların çalışması bebekleri sakinleştirir ve hatta rahatça uyumasını sağlar.  Bu sesler bebeklerin rahatlamasına neden olur.

√ Eğer bebeğinizin gaz sancısı mevcutsa, bebeğin yüzü yere bakacak pozisyonda kucağınızda tutmanız bebeğinizi son derece rahatlatacaktır.  

√ Bazı bebekler ise bulunduğu ortamdan daha da rahat bir ortam istediği için rahatsız olurlar. Bu nedenle böyle durumlarda daha rahat kıyafetler, kundaklar kullanarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Konumuzla ilişkili olan bebekler geceleri neden ağlayarak uyanır yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...