Aldesteron fazlalığı (hiperaldestorizm,conn sendromu)

Aldesteron fazlalığı (hiperaldestorizm,conn sendromu)

Bebeğiniz 8-12 aylık
Bebeğiniz, her güzergahıyla gelişiyor, ve siz bunu nerdeyse gün gün farkediyorsunuz Artık kendiliğindene hareket ediyor, emekliyor, ayağa kalkıyor, belki de yürüyor

Bir yandan hareketlilikteki çoğalış, öbür yandan katı yiyeceklerin günlük beslenme içindeki ağırlığının giderek çoğalması, bu yarıyılın bariz özelliğidir. Bir başka deyişle, gelişmeyi, özellikle de kiloyu etkileyen değişkenlerin rakamı giderek çoğalmakta.

Bebeğim ne kadar gelişmeli ?
8 aylık bebekler, vasati, 7-9 kilogram arasındadır. Türk çocukları için tanımlanmış asıl kıymetler, alttaki tabloda görülebilir.* İlk doğum günü pastası kesilirken, o artık doğum tartısının takribî 3 katına , boyu ise, 75 cm ortamına erişmiş olacak.

Sihrime açısından biz çocuk hekimleri, tartı ve boy dışında bir de baş etrafı gelişimine dikkat ederiz. Aylık hakimiyetlerde , 18 aya kadar kesinlikle baş etrafını da ölçeriz. 6. aydan itibaren baş etrafı gelişmesi yavaşlar. 8. ayda baş etrafı vasati 44.5 cm, 12. ayda ise 46.5 cm etrafındadır.

Bir ehemmiyetli anımsatma, lütfen bebeğinizin sihrime paternini başka bebeklerle karşılaştırmayın Her bebek bambaşka bir ferttir ve herşeyiyle kendine hastır. Onu yalnızca kendi beklenen gelişim çizgisinde değerlendirin ve az da olsa kumpaslı sihrime görülüyorsa, telaşlanmayın.

Kaygı etmeli miyim ?
Bizim gözlemlerimize göre, anne babaların sihrime mevzusundaki evhamlarının esasında, bebeklerinin yeme alışkanlığı yatıyor.Sizin de bebeğinizin yeteri kadar yemediği şüphesine kapıldığınız oldu mu? Sanırız olmuştur.

Bir çok bebek, nerdeyse, yalnızca açlığını bastıracak kadar yer Oysa, çoğu zaman, bu ölçü, onların kendilerine gereken enerjiyi sağlamaya yeter.

Bebeğinizin gelişmesi mevzusunda başlangıç noktanız, doğumdan itibaren kumpaslı olarak alınan boy, tartı ve başçevresi ölçümlerinin işlendiği grafikler olmalıdır. Bu grafikler kumpaslı sihrime gösterdiği sürece her şey yolunda demektir. Oysa annelerin çoğu bebeklerinin iştahlarındaki günlük oynamalara gereğinden fazla umursamakta, yersiz evhamlara kapılmaktalar.

Bebeğinizin tartı alımında ani bir duraklama görülürse, şu suallerin yanıtını incelemekte fayda var:
Bebeğiniz bugünlerde hasta oldu mu? Bir kaç gün süren kusma , ishal ve yememe, bebeklerde tartı kaybına yol açar. Bu kayıp, beden ağırlığının %5’ini bulabilir. İyileşmeden sonra, kısa zamanda kaybedilen tartı geri alınacaktır.

Bugünlerde emeklemeye yada yürümeye mi başladık? Hareketlilikte çoğalma, günlük tüketilen kalorinin ve enarjinin çoğalması anlamına kazanç, bu da banal tartı alımını duraklamasıyla beraber gider.

Çekmeceleri karıştırıp saklambaç oynamak, bebeğinize yemek yemekten daha mı enteresan geliyor ? Çevrede onun keşfedeceği o kadar çok şey var ki…Dış dünyaya her bebeğin tepkisi değişiktir ve her bebeğin kumpaslı olarak mama sandalyesine oturup sebze püresi yemekten aynı zevki alması beklenmemelidir.

Ona uygun besinler veriyor musunuz ? Bu yarıyılda bebeklerde tad duyusu büyümeye başlar. Artık onun yemeklerine daha fazla itina göstermek, spektrumu artırmak gerekir. “Bebek mamaları” artık onun pek ilgisine sürüklemiyorsa yiyebileceği “yetişkin yemeklerine” geçmeyi sınamanın zamanı geldi demektir. Bu farklılık, iştahında bariz çoğalma sağlayabilir.
Bu suallerin hiçbiri bebeğinizin tartı alımındaki duraklamayı söylemiyorsa, hekiminizi arayın. Şunu da unutmayın, bu yarıyıl bazı bebekler için bir cins “ayarlama” yarıyılıdır. Genetik yapısı gereği vasati kıymetlerde olacak bir kilolu bebek, bu yarıyılda yavaş yavaş olması gereken kiloya iner.

Madalyonun öbür yüzündeyese, tombul bebekler var. Etrafımızda nerdeyse herkes kilo verme uğraşı içindeyken, bebeklerin kilo almaları için olmadık yollara müracaat etmelerini kavramak gerçekten efor. Çağdaş tıp, obezitenin –fazla kiloluluğun- esaslarının bebeklikte atıldığını söylüyor. Bizde, bebeklerin kilolu olmasının da en az cılızlık kadar ciddi bir tıbbi mesele olduğunun anlaşılması için herhalde bir zaman daha geçmesi gerekiyor. Biz yeniden de olması gerekeni söyleyelim; bebeğinizin aldığı kaloriyi bedelsiz besinlerden değil de sıhhatli kaynaklardan almasına itina gösterin. Daha çok hareket etsin, daha çok kalori harcasın bebeğiniz. Her susadığında yüksek kalorili meşrubatlar, meyva suları içmesin. Hala kilosu fazlaysa, hekimiyle detaylı olarak konuşun bu mevzuyu.

Son olarak
Koskoca bir sene geçti Sağlık Kurumundan konuta getirdiğiniz 3 kiloluk yenidoğan yok artık Ortada koşuşturan, sağı solu kurcalayan haylaz aldı onun yerini.Bu bir sene bir daha hiç yaşanmayacak. Bir daha bu kadar süratli bir sihrime büyüme olmayacak. Bundan sonraki senelerde herşey yavaş yavaş olacak…

8-12 aylar arası Türk oğulları tartı – boy çizelgesi
En az – En fazla
8 aylık bebek
6300g 63cm
10900g 77cm

9 aylık bebek
6700g 64.5cm
11300 g 78.5 cm

10 aylık bebek
6950g 66cm
11900 g 80cm

11 aylık bebek
7200g 67.5cm
12200g 81.5cm

12 aylık bebek
7450 g 68.5cm
12500 g 82.5 cm

8-12 aylar arası Türk kız çocukları tartı – boy çizelgesi
En azEn fazla

8 aylık bebek
6150g 61.5cm
10350g 75cm

9 aylık bebek
6500g 62.5cm
10800g 77cm

10 aylık bebek
6750g 63.5cm
11200g 78.5cm

11 aylık bebek
7000g 65cm
11700g 79.5cm

12 aylık bebek
7200g 66cm
12000g 81cm

sizlere www.mutlubebek.net farkıyla sunulmuştur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...