Anne sütü nasıl arttırılır şerbetli tatlılardan kaçının!

Anne sütü nasıl arttırılır şerbetli tatlılardan kaçının!

Anne sütü nasıl artıtırılır? Anne sütü bebeğin lüzum dinlediği neredeyse tek yiyecektir. Bu sebeple anne sütünün fazla olması hem bebek açısından hem de anne açısından çok büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Peki anne sütü nasıl artıtırılır? Anne sütü ile alakalı beslenme tekliflerini  Uzman Diyetisyen Pakize Gizem Akgül’den bildik. İşte anne sütünü arttran gıdalar ve emzirme yarıyılında dikkat edilmesi gerekenler!

ANNE SÜTÜ BEBEK İÇİN İHTİYACI DOLDURULAMAZ BİR YİYECEKTİR 

Bebeğin en basit hazmedebildiği yiyecek hepinizinde bildiği gibi anne sütüdür.Anne sütü bebeğin sıhhatli olması, yiyecek öğelerinin karşılanması, enfeksiyonlara ve alerjilere karşı korunması açısından büyük ehemmiyete sahiptir. Anne sütü üretimi için günlük alınması gereken enerjinin takribî 500 kalorisi ek yiyecekler ile sağlanırken geri kalanı annenin gebelik sürecinde depolanan yağ kitlesinden karşılanıyor.

GEBELİK SONRASI HEMEN KİLO VERMEK İSTEYENLER DİKKAT! 

Gebelikte kilo alan bayanlar, hemen zayıflamak istiyorlar. Fakat bunun bebek açısından oldukça hasarı bulunmaktadır.  Çok düşük kalorili yeterli ve balanslı olarak tasarlanmayan perhizler süt imalini eksilttiği gibi sütün niteliğini de negatif etkilemektedir. Bu sebeple doğum sonrası hemen perhize girmemenizi öneri ediyoruz. Özellikle 2-3 ay zayıflama perhizleri netlikle uygulamamalısınız. Uzmanlar, annelerin  kendi lüzumları tanımlanarak yeterli ve balanslı biçimde süt üretimini çoğaldıracak gıdaları kapsayan bir beslenme programı uygulaması öneriyor. Özellikle şekerli besinlerden uzak durmanız gerekiyor.  et, tavuk, balık ve yumurtanın olduğu nitelikli protein kaynaklarına beslenmenizde yer vermelisiniz.

FAZLA ŞERBETLİ TATLILARDAN KAÇININ 

Ayrıca; doğum sonrası süt üretimini desteklediği düşünülen fazla şeker kapsayan şerbetler ve şerbetli tatlılar harcamaktan sakınmak gerekiyor. Fazla şeker ve şekerli besin tüketimi süt imalinden daha çok annenin afaki kilo alımına neden olduğunu belirten uzmanlar,  anne için en iyi tatlı seçeneklerinin sütlü tatlılar, hafif pekmez veya bal ile tatlandırılmış meyve tatlıları, hoşaf ve kompostolar olduğunu söylüyor.

SÜT ÜRETİMİNİ DESTEKLEYEN GIDALAR! 

Bütün hububatlı, zenginleştirilmiş hububat mahsullerini seçim edin. Bütün hububat ekmekleri, bulgur, buğday, karabuğday, bütün hububatlı makarnalara öncelik verin. Yulaf; kapsadığı demir minerali, posa, protein sayesinde süt üretimini destekleyen en iyi hububatlardan biri. Buğday ruşeymi, buğdayın E vitamini ve proteinden zengin kısmını oluşturuyor ve anne sütünü çoğaldırmaya dayanak oluyor.  Koyu yeşil yapraklılar, semizotu, dereotu, nane, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler süt üretimini destekliyor.  Ancak sarımsak; anne sütünde azıcık tat farklılığı yaratabiliyor. Buna karşın süt ölçüsünün çoğalmasını sağlayan sarımsağı annelerin beslenmelerine ilave edilmesinde fayda var.

sizlere www.mutlubebek.net farkıyla sunulmuştur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...