Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütü benzeri olmayan faydalı bir besin kaynağıdır. Bazen bu anne sütünü özel olarak yapılmış süt pompası ile güzelce sağarak daha sonra kullanmak için saklamak gerekir. Özellikle çalışan anneler, işe giderken sütünü sağıp gitmeye mecburdur.

 

 

Anne sütü, oda sıcaklığında saklanma süresi çok uzun değildir. Fakat anne sütü bakteri oluşumuna diğer sütlere nazaran daha fazla dirençlidir. Bu nedenle oda sıcaklığında 5-6 saatten daha fazla bekletilen anne sütü tüketilmemelidir. Bazı araştırmacı uzmanlar oda sıcaklığında anne sütünün 10 saate kadar bekletilebileceğini vurgulamıştır. Fakat bu süreçte sütü bebeğe verirken bozulup bozulmadığını tekrar kontrol edip, ondan sonra verebilirsiniz. Bu konuda her zaman için tedbirli olmak bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir.

 

Anne sütü Bozulma Süreleri ve Saklama Koşulları

Bebeğiniz için sütünüzü sağmanız gereken durumda öncelikle anne sütünü kesinlikle temiz bir kapta, ağzı kapalı şekilde muhafaza edilmelidir. Anne sütü oda sıcaklığında  25°C de 6 saate kadar bozulmadan durabilmektedir. Anne sütünü saklama çantalarında ve portatif dolaplarda -4°C ile +4°C arasında yaklaşık 1 gün boyunca saklanabilir. Bu çantalarda ve dolaplarda sağlıklı bir şekilde muhafaza edildiğinden emin olmalısınız. Eğer 1. günün sonunda dolabı açtığınızda buz bitmiş ve sütün bekletildiği kap ılık bir hal aldıysa, buzların ne zaman eridiğini bilemeyeceğimiz için bu tarz dolapları kullanmamanızda fayda vardır.

Buz dolabının normal bölümünde +4°C bekletilen bir süt, 4 gün sağlıklı bir şekilde taze durur. Fakat 4 gün sonra yavaş yavaş bozulmaya başlar. Bu nedenle 5 günden fazla dolapta bekletilen sütler bebeğe içirilmemelidir.  Buzdolabında bekletilecek olan sütler özellikle dolabın arka tarafına yakın bırakılmalıdır. Buzdolabının kapak kısmında anne sütünün bekletilmesi kesinlikle sakıncalıdır. Çünkü dolabın kapağı aynı gün içinde birden fazla açılıp kapatıldığı için sıcaklık düşecektir. Dolayısıyla sütün çabuk bozulmasına neden olacaktır.

Anne sütü tek kapaklı buzdolaplarının dondurucu bölümünde -10°C de 2 hafta muhafaza edilebilmektedir. Çift kapaklı buzdolaplarının dondurucu bölümünde ise -16°C 3-4 ay sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmektedir. 

Sabit dereceli derin dondurucularda -20°C de  6 – 8 ay anne sütünü muhafaza edebilirsiniz. Dondurulmuş sütler, sağlık yönünden bir problem oluşturmaz. Fakat sütün bileşiminde bulunan bazı lipidlerin yapısı bozulmaktadır. Bu nedenle anne sütünün kalite açısından taze süte nazaran biraz daha az kalitede olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...