Anne Sütünün İlk 6 Ay Bebek Gelişimine Katkıları

Anne Sütünün İlk 6 Ay Bebek Gelişimine Katkıları

Bebek doğduğu andan itibaren besin gereksinimine ihtiyaç duyar. Bebeğin 6 aylık sürecine kadar besin gereksinimi sadece anne sütü olmaktadır. Doğumdan sonra gelen sarı süt muhakkak bebeğe içirilmelidir. Çünkü bu süt bebeğin ilk aşısı olarak değerlendirmekte ve bebeği hastalıklara karşı dinç duruma getirmektedir. Ayrıca anneler bebeklerine ilk 6 ay anne sütü vererek bebeklerinin bütün vitamin ihtiyaçlarını karşılanmasını, enfeksiyonlara karşı korunmasını, bebeğin su ihtiyacının giderilmesini sağlayarak anne sütünün faydalarını bebeğinde görebilir. Üstelik emzirme anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirerek sevgi ve iletişim kurmalarını sağlar. 
Anne sütü bebeği solunum yolu ve ishal gibi hastalıklardan koruyarak üstelik çene ve diş gelişiminde büyük bir rol üstlenmektedir. Ayrıca astım, bronşit gibi tehlikelere karşı duvar olmaktadır. Emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Çünkü bebek anne sütü ile demir ihtiyacını karşılamaktadır. Anne sütünün başka bir faydası ise bebeğin zeka gelişiminde önemli bir görev üstlenmesidir. Anne sütü bebeklere 6 aya kadar tek başına, 6. Aydan 1 yaşına kadar ek gıdalarla verilmelidir. Emzirmenin bebeklere faydası olduğu kadar annelere de faydası vardır. Annenin bebeğini doğumdan hemen sonra emzirmesi doğum sonrası kanamanın miktarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca annenin göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi gibi tehlikeli riskleri en aza indirgemesinde faydalı olur. Hem de doğum sırasında alınan kiloların verilmesinde en büyük etkendir. Emzirme mutluluk hormonu salgılayarak annenin doğum sırasında ve doğum öncesindeki gerginliklerini yok edebilir.
Anne sütü hem bebek açısından hem de anne açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden anneler bebeklerinden ilk 6 ay muhakkak sütlerini esirgememeliler ve 1 yaşına kadar devamlı anne sütünden faydalanmasını sağlamalılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...