Anne Sütünün Önemi ve Faydaları

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları

Bu yazımızda da klişe bir cümle haline gelmiş olan “Anne sütü çok faydalıdır” cümlesinin derinliklerine inelim. Anne sütü faydalı mıdır ?, Anne sütünü kaç yaşına kadar vermek gereklidir? gibi sorulara cevap alacağınız bir makale sizleri bekliyor.

Anne sütü büyük oluşumu mucizevi bir şekilde meydana gelmektedir. Vücut Annenin yediği tüm besinlerden en faydalılarını çekerek Anne sütünü meydana getirmektedir. Ve çocuğun pisikolojisine , Genel durumu hatta hastalığına göre Anne sütü başkalaşarak bebeğe en faydalı hale gelmektedir. Bebeğimize 0-6 aya kadar sadece anne sütü vererek bebeğin ihtiyacı olan tüm besin kaynaklarını verebilmekteyiz. 6 aydan sonra kısmi olarak ek gıdaya geçsekte 2 yaşına kadar kesinlikle anne sütünü bırakmıyoruz.

Anne Sütü Faydaları Nelerdir ?

Anne sütünün bebeğimize sayısız faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını ve önemli olanlarını aşağıda sıralıyoruz.

  • Anne sütü dış ortamda kalmadığı için bakteri veya hastalık taşıyıcı etmenlerden uzaktır ve bebek için çok ideal bir sıcaklığa sahiptir.
  • Bebeğimiz için hastalık oluşturacak sebeplere antibiyotik etkisi oluşturmaktadır.
  • Anne karnından sonra tanıştığı dünyadaki en idaeal ve zarar vermeyen besin kaynağıdır.
  • Bebeğimizin bağışıklık sistemini güçlendirerek kolay kolay hasta olmasını engellemektedir.
  • Bir bebek  anne sütünü emerken kendisine göre ciddi bir efor sarfettiği için çene ve diş gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.
  • Anne sütü bebeğimizin sağlığına ve psikolojisine göre hazırlandığı için ruh ve beden sağlığı yönünde olumlu etkiler meydana getirir
  • Anne ve bebeği arasında duygu ve ruh bağı

Anneden Gelen İlk Sütün Önemi

Yeryüzündeki tüm canlılarda olduğu gibi Anneden gelen ilk sütünde bebek için çok büyük faydası bulunmaktadır. Doğum sonrası anneden gelen ilk süt sarımsı bir renkte gelir ve tıpta kolostrum ismi ile bilinmektedir. Bebeğin dünya ile olan tanışmasında oluşabilecek hastalıkların veya farklı olumsuz durumların önüne hızlı bir şekilde geçilmesine yardımcı olur. İlk gelen bu süt çok fazla olmasa da bebeğin iç organları ile tanışacağı ilk besin olması sebebi ile bağırsaklarının çalışmasında da önemli bir role sahiptir.

Özellikle sezeryan ile gerçekleşen doğumlarda bu sütten bebekler mahrum kalmaktadır. Mümkün olduğunda doğum sonrası 12 saat içinde anne sütünü zorda olsa vermeye özen göstermeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...