ANNELERİN EMZİRME DÖNEMİNDE YAPTIKLARI HATALAR

ANNELERİN EMZİRME DÖNEMİNDE YAPTIKLARI HATALAR

Anne sütü bebeğin fiziksel, motor, bedensel ve dil gelişimi sağlayan en önemli faktördür. Doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca bebek anne sütü ile beslenmelidir ve anne sütünü arttırmak için elinden geleni yapmalıdır. Ama annelerin doğum sonrası  girdikleri bazı psikolojik durumlar onları yanlış davranışlar içerisine  sokarak emzirme döneminde hata yapmaya yönlendiriyor.   Emzirme dönemindeki bu hataları sizinle paylaşacak olursak eğer;

1. Doğumdan hemen sonra zayıflamaya çalışmak,  annelerin izlediği bu tutum yanlış bir davranıştır. Çünkü anne yediği besinlerle sütünü artırmaya çalışmalı ve bebeğinin vitamin, protein ihtiyacını karşılamalıdır.

2. Bebeği her 3 saate bir emzirmek, bebek meme emmek istediği her an emzirilmelidir. Kendinize bebeğinize 3 saat kuralı koymamalısınız.

3. Bebeğe su içirmek, anne sütü bebeğin su ihtiyacını karşıladığından  böyle bir tutuma girmek yanlıştır.

4. Ağır egzersizler yapmak, anne sütündeki laktik asidi kaçırdığından ağır egzersizlerden uzak durmak gerekir.

5. Bebeğe mama vermek, anne bebeğini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemelidir.

6. Bebeğe vitamin takviyesi vermek, bebek anne sütü ile beslendiği taktirde bütün vitamin ihtiyacını karşılar. Bu yüzden vitamin takviyesine gerek yoktur.

7. Kilo alma endişesiyle bebeği emzirmemek, bu davranış oldukça yanlış bir tutumdur. Çünkü emzirmek düşünülenin aksine annenin vücudunu toparlamasına yardımcı olur.

8. Parfüm, deodorant ve kokulu sabun kullanmak, bebek annesinin kokusunu tanımayıp emmeyebilir.

9. Bebeğe emzirmeyi bıraktırmak, bebeğin ilk 6 aylık süreçte anne sütüne ciddi oranda ihtiyacı vardır. Bu yüzden bu tutun içerisine girmemeniz gerekmektedir.

Bebeğinize karşı bu tutumları sergilerseniz aranızdaki bağın kopmasına sebebiyet verebilirsiniz.  Bu yüzden onla emzirme vasıtası ile aranızdaki bağları sıkı tutun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...