AY AY BEBEK GELİŞİMİ

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Hamilelik uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte anne karnındaki bebeğin gelişimi takip eder ve doğum anına kadar büyük bir heyecan tadarsınız. Artık bebeğiniz kucağınıza geldiğinde gerçekten bir aile oluşturduğunun farkına varır ve bu durumun heyecanını bambaşka yaşarsınız.

Çünkü evliliğin fidanı olan yavrunuz eve neşe getirecektir ve size gerçek bir aile olmanın hissini yaşatacaktır. Evliliğinizin küçük fidanı bebeğiniz anne karnında gelişim gösterdiği gibi dış dünyada da gelişim göstermekte ve bu süreç her insanda olduğu gibi yaşlılıkla sonlanmaktadır. Anne ve babalara bebeklerinin 3 yaşına kadar gelişimini anlatarak dikkat etmeleri gereken noktaları vurgulayacağız. Çünkü bebek gelişimi için dikkat edilmesi gereken yaş aralığı 0 – 3 yaştır.

 • 1. Ay, bebeğiniz günde yaklaşık olarak 15 – 18 saat uyur. Uyku sırasında elleri ve bacakları ile refleksler verebilir. Bebeğiniz sizi tanımamaktadır bu süreçte bu yüzden onunla yakın temas kurarak annesi ve babası olduğunuzu hissettirmekle beraber sevginizi göstermelisiniz bebeğinize. Bu dönemde bebeğiniz gözlerini fazla açamaz. Açtığı taktirde ise en fazla 15 – 20 cm lik bir açıyı görebilir sadece. Ayrıca ten rengi yavaş yavaş yerine oturmaya başlar. Bebeğinizi 2 – 3 saate bir emzirmeye özen gösterin. Günlük emzirme sayınız 8 ile 12 olmalıdır

 

 • 2. Ay, bebeğiniz bu dönemde sizi tanımaya başlar be etrafına gülücükler saçmaya başlar. Beslenme düzeni yerine oturur ve kilo boy artışları başlar. Bu dönemde yaklaşık 7 saat uyur. Refleksleri gelişir ve başını birkaç saniyeliğine kaldırıp etrafına bakabilir. Ayrıca elinde bir şeyler tutabilir.

 

 • 3. Ay, bebeğiniz sesler çıkarmaya başlayacak ve mimiklerini kullanacaktır. Etrafı keşfetmeye başlayacak ve size olan sevgisini de mimikleri ile hissettirecektir. Bebeğiniz bu dönemde 10 saat uyur. Ara ara uyanmalar şeklinde. Beslenmesine devam edecektir ve sütünüz yetmediği taktirde mama takviyesine geçebilirsiniz. Kolları be elleri ile kendini 5 saniyeliğine de olsa kaldırabilir ve ayrıca kucakta oturabilir.

 

 • 4. Ay, bu dönemde bebeğiniz katı gıdaya geçebilir ve diş çıkarabilir. Anne sütü vermeye özen gösterin. Bebeğiniz gece uykusu ile beraber 11 saat uyur bu dönemde. Yatağında dönmeye başlar ve tuttuğunuz taktirde kendisi oturabilir.

 

 • 5. Ay , bebek bu dönemde motor becerilerini geliştirir. Beslenme isteği oldukça artabilir. Ek gıdalar ve anne sütü ile beslemelisiniz. Ayrıca diş çıkarmaya başlayacağından huzursuz olacaktır ve uyku düzeni bozulacaktır.

 

 • 6. Ay, bebeğiniz sessiz harfleri çıkarmaya başlar ve etrafını uzun süre inceler. Beslenmesini katı gıdalar ile destekleyebilirsiniz. Uyku süresi 14 saate çıkar bu dönemde emeklemeye başlar.

bebek gelişimi

 

 • 7. Ay, bebeğiniz bu dönemde emeklemeye daha fazla alıştığından etrafındaki nesnelere uzanarak onları almaya çalışır. Artık her tadı yavaş yavaş tadabilir. Gece boyunca uyanmadan uyuyabilir.

 

 • 8. Ay, bebeğiniz kendi kendine oturmaya başlar ve koltuklara tırmanma seyri gösterebilir. Katı gıdalar ile beslemesine devam etmektedir. Uyku saatleri farklılık gösterebilir. Kendi kendine uyuya kalabilir.

 

 • 9. Ay , bebeğiniz bu dönemde bazı kelimeleri diyebilir ve uykusu daha düzenli bir hal alır. Artık her besinin tadına varabilir.

 

 • 10. Ay, bu dönemde bebeğinizin sizi taklit ettiğinin farkına varabilirsiniz. Ayrıca müzik duyusu gelişerek hareket etmeye başlar. Artık sizin ile beraber sofraya oturup eline verdiğiniz besinleri yermeye başlar . Uyku düzeni oturur . Yürümeye başlar ve evdeki çekmeceleri karıştırmaya adım adım ilerler.

 

 • 11. Ay, bu dönemde beslenmesini kendisi yapabilir. Sizin ile sofraya oturarak yemek yemeye başlar. Uykusu düzenlidir. El becerisini geliştirmeye başlar.

 

 • 12. Ay, bebeğiniz bu dönemde yürümekten ve yaşıtları ile oynamaktan büyük zevk alır. Sofraya oturarak istediği besinleri yiyebilir. Uykusu düzenlidir. Ayrıca bu dönemde koşmayı deneyebilir.

 

 • 12 – 18 . Ay, bebeğiniz tuvalet eğitimine başlayabilir. Tek başına merdiven çıkabilir, koşabilir, kalem tutup düz çizgi çizebilir.

 

 • 18 – 24. Ay, bebeğiniz 3 kelimeyi yan yana getirip konuşabilir. Zıplayabilir, koltuklara tırmanabilir , daire çizebilir, kaşığı düzgün bir şekilde tutabilir.

 

 • 24 – 36. Ay, bu dönemde kendisini ifade edebilir ve yaşının, cinsiyetinin farkında olur. Motor becerileri oldukça gelişir.

Bebeğiniz 3 yaşına kadar gelişimini bu sırada tamamlar. Bu dönemlerde onu sıkı takipte olmalı ve oluşabilecek risklere karşı tedbirli olmalısınız. Bebek gelişimi oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden bebek gelişimi sırasında tedbirleri göz ardı etmemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...