Bebeği Ne Zaman Memeden Kesmeliyiz?

Bebeği Ne Zaman Memeden Kesmeliyiz?

Bebeği Ne Zaman Memeden Kesmeliyiz?

Bebeğin anne ile oluşan ilk teması en kuvvetli bağı anne göğüsünü emmesi zamanın da oluşur. Bebeğin anne memesi ilk gıda kaynağı en steril ve sağlıklı besinidir anne sütü.

Ama bununda belli bir zamanı bu mucize gıdadan ayrılık vakti vardır.

Bebeğin Ne Kadar Emmesi Gerek?

Bebeğinizin ilk altı ay sadece anne sütü alması altı aydan sonra bir yaşına kadar temel besin anne sütü olarak beslenip en az ilk iki yıl anne sütü alıp meme emmesi gerekir. İki yıldan önce (hiçbir mazeret zaruriyet olmadan) bebeği memeden kesmek, bebeğin süt hakkını elinden almaktır. Bu süre dolduktan sonra memeden kesme kararı vermek için bebeğin ve sizin hazır ve güçlü olduğunuz zamanı kollayıp öyle vermelisiniz.

Bebeği Nasıl Memeden Kesmeliyiz?

Karar verip doğru zamanı seçtikten sonra oldukça titiz ve dikkatli davranmanız gerekmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bebekle olan en güvenli ve en kuvvetli bağ emme ile oluştuğu için bu bağı koparıp zedelemeden en doğru şekilde davranarak atlatmalısınız.

Öncelikle eskilerden duyduğunuz tiksindirme korkutma gibi yöntemleri asla uygulamamalısınız. Memenize ruj sürmek, salça sürmek, acı sürmek, saç koymak, yara bandı yapıştırmak gibi davranışlar çocuğunuz da travmaya sebebiyet verip sizinle oluşan güven bağına zarar vermektedir. Kesinlikle çocuğunuzun duygusal gelişimi için bunlara dikkat etmelisiniz.

Peki bunları yapmayacaksınız ama nasıl bir yol izleyeceksiniz? İşte cevabı;

Öncelikle bunu uzun bir hazırlık sürecine yaymanızı öneririz. Bebeğinizin gün içi emme sıklığını azaltarak işe başlamalısınız. Mesela iki saat ara ile veriyorsanız bunu üç saat dört saat gibi aralıklara çıkarıp gün gün gündüz beslenmesini bitirme noktasına geldiğinizde artık az çok iletişim ve sözlerden anlayan çocuğunuzla konuşmalısınız. Artık onun büyüdüğünü yetişkinler gibi (akranı emmeyen arkadaşlarından da örnek verebilirisiniz) sadece yemek yemesi gerektiğini ve memenizde sütün bu yüzden bittiğini ve bardaktan içmesi gerektiğini anlatın sürekli.

İstediği zaman karalı durun ve hep aynı şeyi anlatın zamanla ikna olacaktır. Kucağınızdan göğsünüzden uzak tutmayın bu dönemde boşluğa düşer tedirgin olur göğüsünüzde uyumasına izin verin rahatlamasına yardımcı olur. Sıklıkla dışarı çıkarın oyalayın ve siz zaman geçirin onunla sizinle olan bağının kopmadığını hissetirin ona. Ten teması yapmaktan memeyi hatırlatırım korkusu ile çekinmeyin sarılın uyuyun mesela birlikte.

İlk bir hafta ilk günleri daha yoğun olmakla birlikte sizi biraz zorlar sonrasında kabullenişine olgunluğuna siz bile şaşıracaksınız.

Memeden kesince biberonla vermeyin sütünü bu yeni bir bağımlılık oluşturur ve bıraktırmanız oldukça güç olur bu defa. Bardakla içebileceği bir yaş seviyesinde bu şekilde sunun günlük sütünü.

Anne sütünü bıraktığı ilk günler yemeğe aşırı meyil gösterebilir bu durum sizi korkutmasın zamanla alışıp normale dönecektir.

Artık sizin sütünüzü almadığı için günlük kalsiyum açığı gelişmemesi adına 500 ml süt içmesi gerekir. Bulunabilirse keçi sütü vitamin ve mineral içeriği bakımından daha zengin olup anne sütüne en yakın besleyicilikte bir süttür. Keçi sütü bulunamadığı zamanlarda inek sütü ideal tercih olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...