Bebeğimizin ilk Banyosun Da Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğimizin ilk Banyosun Da Nelere Dikkat Etmeliyiz?

bebek banyosuBebeğimizin ilk Banyosu

Bebeğinizin ilk banyosu gerçek bir dönüm noktasıdır. Sadece banyoyu ne süre yapmış olduracağınızın yanı sıra, nasıl ve nerede yaptıracağınız da her ebeveynin sorduğu sorulardır. Kaygan, kıvranan ve kimi zaman çığlık atan bir bebeği temizlemek tecrübe gerektirir. O yüzden sakin olun; her seferinde daha basit olacak, bebeğiniz çok geçmeden su sıçramasına bayılmaya başlayacak.

Bebeğimizi Ne Sıklık da Yıkamalıyız?

Yenidoğan için, bebek bezi alanını iyi temizlenmiş tuttuğunuz ve elleri ile yüzünü günde birçok kere yıkadığınız sürece, haftada iki yada üç defa muhtemelen kafi olur. Yenidoğanlamış olur, kusmadıkları veya altlarına etmedikleri sürece üstlerini o denli da kirletmezler.

Daha büyük bebeklerde bu, banyo vakitı çoğunlukla uyku zamanı programlarının parçası haline geldiği için hemen hemen her gün olabilir. Bu bebeğinizin gece için gevşemesi ve rahatlamasına yardımcı olmanın mükemmel bir yolu olabilir.

Yeni Doğan Bebeğe Sünger Banyosu

Bebeğinizin göbek bağı düşmeden önce (doğumdan 10 gün ila üç hafta sonrasında), göbek bağlarının ıslanmasını önlemek için sabun banyosu yapmış oldurmak en iyisidir. Yöntemi şudur:

Bebeğinizi yumuşak, düz bir yüzeye yatırın (temiz bir havlu üzeri işinizi görecektir). Bir leğen sıcak su ve bir sünger veya el bezini hazırda bulundurun.
Bebeğinizi sıcacık sarılmış olarak tutun, tek seferde bir kolunu/bacağını açıkta tutun ve nazikçe yıkayın.
Bölgeyi nazikçe kurulayın ve sonraki kola/bacağa geçin.
Kazara göbek bağı ıslanırsa onu nazikçe kurulamak için bir tek havlu kullanın.
Büyük Banyo

Ggrup bağı düştükten sonra, bebeğiniz lavabo yahut bebek küvetinde gerçek bir banyoya hazır hale gelir. Hangisini tercih ederseniz edin, daha yumuşak olması için altına havlu serin. Ayrıca eşinizin kaygan küçüğünüzü tutmanızda size yardımcı olması da yararlı olabilir. İhtiyacınız olacak her şeyi önceden hazırlayın, böylece banyo esnasında aramak zorunda kalmazsınız.

Sıralamayı Örnek Olarak Şu Şekilde Yapabiliriz:

Büyük, başlıklı bir havlu
Yumuşak bir Sünger Veya elbezi
Pamuk topları
Sıvı banyo sabunu yada bebek sabunu
Bebek fırçası yada tarak
Bebeğinizin banyosunun etkili olması için bir tek yaklaşık 5 cm derinliğinde ılık suya ihtiyacınız olacaktır. Bebeğinizin soğuk almasını önlemek için göbeğinin üzerini ılık bir el bezi ile örtmeyi deneyin.

Bu ilk banyoların uzun veya ayrıntılı olmasına gerek yok, ancak işin yapılmasını sağlamalılar. Bebeğinizi sıkı ve nazik halde tutarak, birikmiş tüm kalıntı veya deri artıklarını yıkayarak giderin. Yıkarken başını ve sırtını da beşik benzer biçimde desteklemeniz gerekecek. Yıkarken şunlara özellikle dikkat edin:

kırılgan bölge ve bebek bezi bölgeleri.
Eller ve ayaklar. El ve ayak parmaklarının aralarını da denetim edin.
Diz, boyun ve kasıklarının arkasındaki deri katları.
Yüz. Eğer gözlerinin çevreında kalıntı birikmişse bunu gidermek için bir pamuk topu kullanın.
Koltuk altları – bebek tulumu tüyleri burada birikebilir.
Kulaklarının arkası.

Yenidoğanın Saç ve Beşik Bakımı

Her bebek saçlarının tamamı mevcut olarak doğacak kadar şanslı değildir; sadece yavrunuz şanslı ise, saçını gereken şekilde yumuşak bir bebek şampuanıyla yıkayın. Saçına az miktar şampuan sürün, nazikçe masaj yaparak yedirin, kısa süre bekletin, ardından durulayarak giderin. Bebeğinizin saçını, sabunlu suda oturmak zorunda kalmaması için en son sudan geçirin.

Bebek Banyosu Su Sıcaklığı

Bebeğinizin cildi sizinkinden daha hassastır. Sonuç olarak, sizin için rahat olabilecek banyo suyu onun için fazla sıcak olabilir. Bebeğinizi suya yaklaştırmadan önce, onu bileğinizin içi veya dirseğinizle yoklayın: Bu alanlar ısıya karşı başınızdan daha hassastır. Su size ılık gelmeli, ancak sıcak olmamasına özen göstermelidir.

Son olarak, yavrunuz ilk birkaç banyosunda ağlar ise şaşırmayın. Bir tek bilinmedik bir deneyime tepki veriyordur. Odayı ılık, banyo suyunu rahatlatıcı derecede tutun ve onu okşayarak, ona şarkı söyleyerek yatıştırın. Çok geçmeden banyo vakitını sevmeyi öğrenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...