Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Bebeğin Odası Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Bebeklerin odasının ayrılması tamamen anne ve bebek arasındaki bağa bağlı kalmaktadır. Bazı anneler için bebeklerin ayrı yatmak oldukça zor gelmektedir. Fakat ne kadar zor olsa da belli bir süreden sonra mutlaka odasının ayrılması gerekmektedir. Bebeğinizin odasını ayırmak özgüven kazanmasına ve kendisinin artık bir birey olduğu duygusu kazandırmaktadır. Bebeklere küçük yaşlarında bu tarz güven kazandırılması onun geleceği için de iyi bir zemin hazırlamış olduğunuz anlamını taşımaktadır. Araştırmalara göre uzmanlar bebeklerin 1 yaşa gelene kadar anne ve babalarıyla beraber yatabileceklerini, 1 yaşından sonra ise kendi odalarında yatabileceklerini tespit etmişlerdir ve önerileri de bu yöndedir. Bebeğin odasının ayrılma sürecinin uzatılmaması gerektiğini de özellikle vurgulamaktadırlar.

 

 

Bebeklerin beslenme süreci, odasının ayrılma vaktini belirlemektedir. Bu süreç çok önemlidir. Bebeğin ilk 6 ay anne sütü alması gerektiğinden dolayı bu süreçte odasının ayrılması gereksiz ve doğru olmadığı düşünülüyor. Anne sütüyle beraber ek gıdaya geçiş yapıldığında bebeğin odasının ayrılması gerektiği düşünülmektedir. Bebeğin 1 yaşına kadar olan süreci psikolojik açıdan önemli bir süreçtir. 1 yaşına kadar anne ve babasıyla beraber yatan bebekler anne ve babalarıyla duygusal bağ kurma durumu son derece basitleşmektedir. Ayrıca bu süreçte bebeğin güven duygusu hızla gelişmektedir.

 

Bebeklerin Odasını 1 Yaşında ve Öncesinde Ayırmanın Kolaylıkları

Araştırmalara göre bebeğinizin odasını 1 yaşına kadar olan süreçte ayırmanız hem sizin için hemde bebeğinizin duygusal yönden etkilenmemesi adına kolaylık sağlayacaktır. Fakat bebeğiniz 2-3 yaşına geldiğinde odasını ayırmaya başladığınızda, bebek istemediği için sürekli ağlama, uyumama, yerinden kalıp sizin odanıza gelme hareketleri gibi durumlarla karşılaşmanız %90 dır. Bebeğinizin odasını ayırma sürecinizi de yavaş yavaş yapabilirsiniz. Mesela ilk günlerde bebeğiniz uyuyana kadar yanında bulunmanız, haftada veya 10 günde 1 beraber yatmanız bebeğiniz alışma sürecini kolaylaştıracaktır.

 

Bebeğin Odasını Ayırırken Ebeveynler Kararlı Olmalı

Bebeğinizin odasını ayırmak için kendinizin ve bebeğinizin hazır olduğunuzu düşünüyorsanız kararlı olmalısınız. Bu süreçte bebeğiniz odasında ağladığı günler olacaktır. Her ağladığında kendi odanıza getirmeniz yanlış bir davranış olacaktır. Böyle durumlarda siz bebeğinizin odasında tekrar uyuyana kadar yanında beklemeniz daha doğru olacaktır. Bebeğinizin sizin odanızda yatma istekleri olacaktır. Her istediğinde bu izni verirseniz odasını ayırma süreci uzar ve zorlu bir hal alır. Bebeğinizin odasını eğlenceli bir hale getirmeniz de odasında uyuma isteğini artıracaktır. Gece odasında korkmaması için renkli ve loş bir gece lambaları ile odasını şenlendirebilirsiniz.

Konumuzla ilişkili bebeğiniz için oda ve yatak seçimi yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...