Bebeğin Yürümesini Geciktiren Nedenler

Bebeğin Yürümesini Geciktiren Nedenler

Bebeğin yürümesini geciktiren nedenler, ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Bebek geç yürümeye başladğında bunun nedeni hem doktora sorulmakta hem de araştırılmaktadır. Yazımız sayesinde bebek neden geç yürür sorusuna yanıt bulabileceksiniz.

Bebeğin Yürümesini Geciktiren Nedenler

Yürümenin gecikme sebebi; hem fizyolojik hem de psikolojik olabilir. Sağlık bir bebeğin en geç 18. ayda yürümesi gerekmektedir, bu süre en erken 12 aydır. Yürümenin gecikmesinin nedeni, zeka ile ilgili değildir. Gelişim ile ilgili problemler olduğu için bebekler geç yürüyebilmektedir.

Nörolojik Sistem

Nörolojiyi ilgilendiren hastalıklar, bebeğin geç yürümesini sağlar. Örneğin; bir bebeğin 8. ayda destek almadan oturması ve 3. ayda başını tutabilmeyi öğrenmiş olması gerekmektedir. Bunları yapamayan bebekler, daha geç yürümeye başlamaktadırlar ve mutlaka erken teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu noktada düzenli doktor kontrollerinin önemi karşımıza çıkmaktadır.

Bebeğin Kilosu

Motor hareketlerin yapılmasını engelleyen önemli faktörlerden biri; bebeğin kilosudur. Kilolu bebek veya aşırı zayıf bebek, motor hareketlerini yapamaz ve geç yürümeye başlar.

Bebeğe Fazla Destek Vermek

Bebeğinize mutlaka destek vermeniz gerekmektedir fakat her şey önüne koyulmamalıdır. Bebek, kendi çabasıyla bir şeyleri yapmayı öğrenmeli ve bunları yapmaya çalışırken motor hareketleri sergilemeye çalışmalıdır. Bu noktada aşırı korumacı olmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...