Bebeğiniz İçin Oda ve Yatak Seçimi

Bebeğiniz İçin Oda ve Yatak Seçimi

Bebeğiniz İçin Oda ve Yatak Seçimi

Bebek büyütmeden iki önemli faktör vardır. Bunlardan birisi besin diğeri ise uykudur. Bebeğin sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için anne sütünü alıp kısa aralıklar ile uyuması gerekmektedir. Aynı zamanda uyandığı anda kendini bulduğu ortamda diğer bir husustur. Bebekler ilk aylarında anneye çok düşkün olmaktadırlar sürekli kokusunu hissedip beraberinde uyumak isterler. Bu her zaman mümkün olmayacağı için ve en kısa sürede yatakları ayırmanın gereksiniminden kaynaklı bir anne hissi vermesi mümkün olmasada çocuğun mutlu uyandığı aynı zamanda mutlu uyuduğu bir beşik şarttır.

6 Aya Kadar Kendi Odasına Geçmeli

Bebeğimiz uzmanlarında dediği gibi yeni doğanda olsa kesinlikle kendi beşinde yatması gereklidir. Uyku esnasında bilincimiz kayıp bir şekilde bebeğe zarar vermememiz için anne babanın yanında yatsada farklı bir beşik içerisinde yatması gerekmektedir. Bebeğimiz en fazla 6 aylık olana kadar kendi odasına alıştırıp bu şekilde devam ettirmeyi sağlamamız gerekmektedir. Ve bu aşamadan sonra misafirlik boyut değiştirerek siz onun odasına gitmeniz gerekmektedir.
Bebeğiniz açlık ve bez değiştirme gereksinimlerini karşıladıktan sonra beşiğinin yanında sizi görecek şekilde uyumasunı beklemeniz gerekmektedir. Zaten bir müddet sonra kendi odasına ve yattığı beşiğe alışacaktır.

Bebeğinizin odası çok güneş ışığı almasına gerek yok loş bir ışık olması yeterlidir. Aynı zamanda sessiz bir ortam oluşturularak sakin ve çok kısık çalan müzik ile uyuması sağlanabilmektedir. Bebeğimizin uyku öncesi ve uyku içerisinde bulunduğu süreyi çok güzel geçirmeniz gerekmektedir. Bulunduğu odanın güneş görmesi , nemsiz bir ortam olması veya havalanabilir olması önemli sebeplerdendir. odasının sıcaklığını 21-25 derecelerde tutmamz yeterlidir.

Uyumaya yardımcı olması için verdiğimiz emziği bebeğimiz uyuduktan sonra çıkarmamız gerekmektedir. Yatağına emziği ile geçmemesi gerekmektedir.

Bebek Beşiği Seçimi Yaparken …

Bebeğinize beşik seçimi yaparken beşikdeki güvenliğe , bebeğinize sağladığı konfora, Yer değiştirme ve Taşıma fonksiyonelliği ve fiyatını değerlendirmek gereklidir.
Eğer maddi durumunuz imkan veriyorsa 6 aya kadar yanınızda kullanacağınız beşik ile odasında kullanılacak beşik farklı olmalıdır. Yanınızda bulunan beşik katlanabilir , hafifi ve kolaylıklar bir odadan diğerine taşınabilir olmalıdır. 6 ay sonunda kendi odasına geçtiğinde sabit uyku yeri olacağı için mobilya beşikler kullanılabilir.

Beşik seçiminde diğer önemli husus ise bebeğin güvenliğidir. Beşiğin en hafifine kaçıp devrilme riskini göz ardı etmememiz lazım. Aynı zamanda koruyucu kısa olup çocuğun içinden düşmesine sebebiyet vermemesi gerekmektedir.

Bebeklerimizin beşikleri mümkün olduğunca sade ve içi sıkı fıkı olmaması gerekmektedir. Bebeğin nefen alıp vermesini engelleyecek veya yavaşlatacak süs, yastık,tül v.s gibi fazlalıklarından arındırmak gerekmektedir.

Ve son olarak yedekli yastık yorgan kullanıp sık sık sabun tozu ile yıkamak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...