Bebeğinizdeki Huzursuzluk Büyüme Atağından Olabilir

Bebeğinizdeki Huzursuzluk Büyüme Atağından Olabilir

Bir insanın dünyaya geldikten sonra geçirdiği ilk 12 aylık döneme bebeklik dönemi denir. Ebeveynler özellikle ilk çocuklarında doğal olarak çok farklı duydular içinde olabiliyorlar. Kimi ebeveynler bebekleri ile sorunsuz, mutlu ve kolay bir yaşam sürerken, bazıları ise tükenmek bilmeyen uykusuz geceler günler ve ağlama nöbetlerinden yakınmaktadır.

 

 

Uzmanlar genellikle bebeklerin neden huzursuz olduğunu araştıranlar ve bu durumdan yakınan ebeveynler için soruları yanıtlamaktadır. Öncelikle bebeklik dönemde görülen huzursuzlukların neden olduğu ve her ay, hatta her hafta farklılık gösterdiğini söyleyerek bebeklerdeki huzursuzluğun nedenlerini de şu şekilde sıralamaktadırlar;

Bebeklerde Diş Çıkarma

Genellikle 4. ve 5. aylardan sonra oluşan diş kaşıntılarının oluşturduğu rahatsızlıklar, kendisini çoğunlukla uyku anlarında gösteriyor. 6. ve 9. aylarda ön kesici diye adlandırılan dişlerin tamamen çıkma sırasında gün boyu huzursuzluk, düşük ateş ile azda olsa ishal görülebilir. Bu durumlarda halk arasında da bilinen ve kullanılan diş kaşıyıcı,  gerektiğinde diş jeli kullanılıyor.

 

 

Bebeklerde Görülen Enfeksiyonlar

Bebeklerde kulak enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ve pamukçuğa da sık sık rastlanabiliyor. Enfeksiyon görülen bebeklere öncelikle uzman doktorlar tarafından detaylı fiziki muayene, gerekli tahliller  yapılarak, tedavi şekli tespit edilmektedir. İdrar tahlillerinde tespit edilen kum dökme de tedavi yöntemini keşfetme de önemli rol oynamaktadır. Ayrıca bebeklerde ilk üç ayda fazlaca rastlanan ağız içi pamukçuk gelişimi,  huzursuzluk ve beslenme de olumsuzluklara sebep olmaktadır. Ağız içi bakımı ve antifungal tedaviyle rahatlıkla atlatılan bu durumun bazen de kronik hale gelebilmektedir.

 

 

Bebeklerde Oluşan Pişikler

Toplumda pişik olarak bilinen bebeklerin bez bölgesinde cilt enfeksiyonuna neden olmaktadır. Özellikle bebeklerin 8. ve 10. aylar arasında sık meydana gelmektedir. Özellikle bebeklerin kakasını yaptıktan sonra ve idrar sonrası bezini bekletmeden değiştirmek, bebeğin alt bezlerini hava alacak biçimde  bağlamak, bez bölgesini ılık su ile temizlemek, temizlik maddesi ve gereçlerini oldukça az kullanmak gerekmektedir. Bu şekilde dikkat edildiğinde ciltteki pişikler de azalma görülür. Dikkat etmenize rağmen devam eden dermatitler de detaylı fiziki muayene ve ayırıcı tanılar göz önünde bulundurularak gerekli  tedavi yöntemi belirlenmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...