Bebeğinizin Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bebeğinizin Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Anne babaların bebekleriyle ilgili merakları ve bazı tahminleri olur. Bebeklerinin üstün zekaya sahip olup olmayacağı konusu da bunların başında gelmektedir. Hareketlerin den yola çıkarak çoğu anne baba çocuklarıyla ilgili üstün zekaya sahip olduğunu düşünseler de bu fazlaca görülen bir durum değildir. Eğer bebeğiniz gerçekten üstün zekaya sahip olan nadir insanlardan ise büyük ihtimalle bunu sizin emin olabileceğiniz şekilde bazı işaretler verecektir. Fakat her çocuğun kendi kişiliğine ve yaşına göre farklı yeteneklerini de buna karıştırmamak gerekir.

 

Bebeğinizin Üstün Zekaya Sahip Olduğunu Anlamanız İçin Bazı İşaretler

Gelişim sürecinde normale göre daha hızlı öğrenirler

Her şeyi normale göre daha çabuk yapan ve öğrenen bebekler üstün zekalı olarak kabul edilebilir. Üstün zekaya sahip olan bebekler gelişim aşamasında iken bebeklik döneminde kavraması gereken şeyleri yaşıtlarına göre daha önce yaparlar. Buna emekleme, yürüme, tutma, kavrama, gülümseme ve konuşmada dahildir. Örneğin konuşmaya daha önce ve çok kelime ile başlarlar.

Dile büyük ilgileri vardır

Üstün zekalı çocuklar yaşıtlarına göre daha önce konuşmaya başladıkları gibi genellikle kitaplara da erken yaşta ilgileri başlar. 6 aylık olduktan sonra duydukları hikayeler dikkatini çekebilir. Çok yetenekli olanlar 14 aylık olduktan sonra iki kelimeli cümleler kurarak konuşabilir. Dil gelişimleri de 18 aylık olana kadar büyük oranda gelişim gösterir.

Güçlü bir hafızaya sahiptirler

Üstün zekalı çocuklar yaptıkları ve hareketleri ile genellikle ebeveynleri şaşırtırlar. Mesela çok sevdiği bir oyuncağı nereye koyduğunu unutmama konusunda büyük kabiliyete sahiptirler. Duyduğu şeyleri veya kelimeleri de aklında tutabilir ve cümle kurabilirler.

Problem Çözücüdürler

Üstün zekaya sahip olan bebekler yaşının ilerisinde olan sorunları da kolayca çözebilirler. Mesela emekleme veya yürüme esnasında önünde olan oyuncakları kenara iterek kendilerine güvenli bir yol oluşturabilirler.

Dikkatini toplamaları ve odaklanmaları

Üstün zekaya sahip çocuklar kendilerine ilgi çekici bir şey bulurlar ve onunla uzun süre vakit geçirebilirler. Bu sevdikleri bir oyunca olabilir kitap veya defter olabilir bir masal yada hikaye dinlemekte olabilir. Bu çocuklar ebeveynleri şaşırtmayı genellikle becerirler.

Sürekli Tetiktedirler

Yetenekli olan bebeklerde çevresinde yaşananların farkında olma, dikkatini çekme gibi belirtiler görülebilir. Aile bireylerin seslerini kolayca ayırt edebilme onlarla göz teması kurma gibi durumları da hızlı gelişir. Bu tarz bebeklerde ses ve ışık gibi etkenlere daha hassas olacağı için uykuya dalmaları normale göre biraz daha geç olabilir.

Yazımızla ilişkili olarak sitemizde bulunan, “bebek sağlığı ve beyin gelişimi arasındaki ilişki” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...