Bebek Bakımı

Bebek Bakımı

Anne babalar gebelik döneminde bebek bakımı ile ilgili kitaplar okuyup, bilgi edinmiş, ilgili kurslara katılmış ya da eğitimler almış olsalar da, yakınlarında tecrübeli büyükleri bulunmayan çiftler, endişeli ve tedirgin olmaktadırlar. İlk kez anne ve baba olacakların bilmesi gereken en önemli nokta, her şeyin dört dörtlük olmasının gerekmediği ve her bebeğin gelişim sürecinin farklı olduğunun farkında olmalarıdır. 

 

 

Bir bebeğin hayatındaki en önemli rolünü anne üstlenmektedir. Kadın, gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren yeni bir rol kazanmış olup, hayatında büyük değişiklerin olacağı bir döneme girer. Gebelik, bebeğin ilk kalp atışlarının, ilk tekmelerini hissettirdiğinin sevinci ile gelen çok güzel ve özel bir dönemdir. Anne adaylarının aklında iyi bir anne olabilecek miyim? sorusu büyük bir endişe yaramaktadır.

Anneler, eşi dışında fikrini alabileceği, bilmediği bir konuda yardımına ihtiyaç duyduğu bir büyüğü ile bebek bakımı hakkında bilgi alışverişi yapmaları büyük fayda sağlayacaktır. Acemi anne adayları aklında ki çoğu sorusunun cevaplarını güvenilir bebek bakım kitaplarında bulsalar dahi, bebeğinin dünyaya gelmesi ile bundan sonra bebeği takip edecek ve kontrollerini yapacak çocuk doktoru da güvenilir cevaplarıyla yardımcı olacaktır.

Bebeğinizi Sık Sık Emzirin

Yenidoğan bebeklerin sık sık emzirilmesi hem anne sütünün sağlıklı bir şekilde gelmesini sağlayacak, hem devamlılığı hem de yenidoğan bebeklerde sarılığı, kan şekeri düşüklüğünü engellemek amacı ile çok önemlidir. Bu nedenle bebekler özellikle ilk aylarda kesinlikle 2-3 saat ara ile emzirilmelidir.

 

 

Bebeğinizi İlk 4-6 Ay Sırt Üstü Yatırın

Araştırmalara göre, bebeklerin yüzüstü pozisyonda yatırılmaları ani ölümlere neden olabilmektedir. Bu sebeple bebekler ilk 4-6 ay sırtüstü pozisyonda yatırılması vurgulanmıştır. Yine ani bebek ölümlerini önlemek amacı ile bebekler 1 yaşına kadar yastıksız yatırılması önerilmiştir.

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü Verin

Eğer bebeğiniz altını ıslatıyor ve kaka yapıyorsa (günde 6-8 kez dışkı yapması), doğum sonrası kilo verdikten sonra zamanında doğan bebekler için haftada 150-200 gram almışsa bu durum gelişiminin iyi gittiğinin bir göstergesidir. Dolayısıyla annelerin endişeye kapılmasına gerek yoktur. Bebekler sık sık emzirilmelidir. Ancak yeni doğan dönemlerinde su ya da şekerli su içirilmesi kesinlikle tavsiye edilmemelidir. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklere 6. ayından sonra ek gıdaya başlanması, mama ile beslenen bebeklere ise 4-6 ay arasında ek gıdalar verilmesi uyun görülmüştür. Bahsettiğimiz aylardan önce bebeklere ek gıda verilmesi alerjik reaksiyonlar gösterebilir ve bu durum bebeklerde ishale neden olabilmektedir.

Bebeklere Islak Mendil kullanmayın

Bebeklerin alt temizliğini yaklaşık ilk 1 ay pamuk ve su ile yapılması gerekmektedir. Özellikle bebeklerin yenidoğan dönemlerinde ıslak mendil kullanımı bebeklerin cildini tahriş etmektedir. İlerleyen aylarda katkı maddesi ve parfüm içermeyen güvenilir ıslak mendiller kullanılabilir.

 

 

Her Emzirmeden Sonra Mutlaka Gazını Çıkarın

Bebek, emzirirken duruş pozisyonu çok önemlidir. Doğru tutulmadığı ve bebek memeyi tam tutamadığı zaman anne sütü ile birlikte hava yutar. Bu durum bebeklerde gaz oluşturur. Bebeklerde gaz problemi oluşmaması için annenin de yediklerine dikkat etmesi gerekir, gaz yapıcı besinlerden uzak durmalıdır.  Bebeğin gazı, her emzirmeden sonra mutlaka çıkarılmalıdır. Emzirip, karnını doyurduğunuz bebeğin emzirmeden sonra az miktarda kusması olağan bir durumdur. Fakat kusması şiddetli ve yeşil renkte oluyorsa, karın şişkinliği ve bebeğin emmesinde azalma varsa mutlaka doktora götürüp, gerekli tedavinin yapılmasını sağlayınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...