BEBEK BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

BEBEK BAKIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bebeğinizi doğduğu andan itibaren dış etkenlerden korumanız gerekir. Çünkü bünyesi zayıf olduğundan mikroplarla savaşamayacaktır. Bu da hasta olmasını tetikleyecektir. Bu yüzden yeni doğan bebek bakımı oldukça önemlidir. Öncelikle bebeğinizin emzirme düzenini sağlamalısınızdır. Doğduğu ilk hafta emzirme düzensizdir çünkü bebek her istediğinde anne onu emzirmelidir. Anne bebeğini günde 10 – 12 kere emzirmelidir ve 6. Aydan sonra ek gıdalara başlamalıdır. Bebeğinizin dışkı ve idrar sıklığına dikkat etmelisinizdir. Çünkü anne sütü ile beslenen bebeklerin genellikle günde 6 – 8 kez idrar yapması gereklidir ve günde 2 – 3 kere dışkı yapması normaldir. Ama mama ile beslenen bebekler kabız olabilir bu yüzden bebeğinizin tuvaletini kontrol etmelisinizdir. Bebeğinizin alt değiştirme sıklığını ona göre belirlemelisiniz. Çünkü bebek altına yaptığında huzursuz olur ve kirli bezin alınmaması pişik yapabilir bebeğinizi. Göbek bakımı da oldukça önemlidir. Göbek ve göbek çevresinin kuru ve temiz kalması gerekir. Ayrıca göbek kordonu günde 2 defa dibinden alkollü pamuk ile silinmelidir. Bebeğinizi göbek kordonu düştükten sonra banyo yaptırabilirsiniz ve suyun ısısına dikkat etmelisiniz. Yeni doğan bebek bakımı için en önemli hususlardan bir tanesi bebeğinizin cilt bakımıdır. Çünkü bebeğinizin yüzüne nemlendirici kremler sürmeyi tercih ederseniz yüzü sivilcelenir ve pul pul döküntüler oluşmaya başlar. Ayrıca bebeğinizin cildi kuru ise fazla banyo yapmaktan kaçının ve banyo öncesi bebek yağı ekleyin banyo suyuna. Bebeğinize uygun bir tırnak makası alarak tırnak bakımını gerçekleştirebilir ve kendisini yırtmasını engelleyebilirsiniz.
Yeni doğan bebek bakımı bebeğiniz için faydalı bir süreçtir. Bu yüzden yukarıda belirtilen uygulamaları bebeğinize yaparak onu dış etkenlerden ve sağlık problemlerinden koruyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...