Bebek Banyosu İlk Ne Zaman ve Nasıl Yaptırılmalı?

Bebek Banyosu İlk Ne Zaman ve Nasıl Yaptırılmalı?

Ebeveynler, bebeklerinin ilk banyosunu yaptırırken endişe yaşayabilir ve zorluk çekebilirler. Çünkü minik bebeklerin nasıl yıkayacaklarını ve suyun sıcaklığının nasıl olacağını bilmeyebilirler. İlk etapta biraz zor bir süreç geçirseler de alıştıktan sonra keyif dolu anlar onları bekliyor olacak.

 

 

Bebekler İlk Ne Zaman Yıkanmalı?

Yeni doğan bebeğin vücuduna doğum esnasında kan bulaşmamışsa, doğumundan 1 gün sonra yıkanması gerekir. Bebeğin çıktığı ortamda hastalık yapan zararlı mikroorganizmalar bulunmadığı için bebeğin vücudunda koruyucu bakteri olmaz. Koruyucu bakterilerin oluşması ise bebeğin doğumundan 24 saat sonra oluşmaktadır. Doğum sonrası bebeğin hemen yıkanması bu koruyucu bakterilerin oluşmasını engellediği için, bebeğin enfeksiyona maruz kalma riskini artırmaktadır. Fakat bebeğe doğum sırasında bulaşan kan mikrop ürettiği için kanlı bekletilmesi önerilmez. Bu durumda bebeğe sabun, şampuan gibi malzemeler kullanmadan saf su ile temizce arındırılmalıdır.

Bebeğinizi küvette yıkayabilmeniz için önce göbek bağının düşmesini beklemeniz gerekmektedir. Bebeklerin göbek bağının düşme süresi ise 1-2 hafta arası değişkenlik gösterir. Bebeğinizin göbek bağı düştükten sonra küvetinde rahat bir şekilde yıkayabilirsiniz.

 

Bebekler nasıl banyo yaptırılmalı?

Bebeğinize banyo yaptırmak masaj etkisini göstereceğinden onların rahatlamasını sağlar. Rahatlayan ve huzurlu olan bebeğin uykusu iyi olur. Bebeklerde büyüme hormonu uykuda salgılandığı için büyümelerinde etkili olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin durumuna göre sık sık banyo yaptırmanız önemlidir.

 

 

Bebeğinize Banyo Yaptırmadan Önce

 

√ Kullanacağınız gerekli malzemeleri hazırlayın.

√ Banyo suyunun sıcaklığını dirseğinizle kontrol ederek ayarlayabilirsiniz.

√ Banyo küvetine bir havlu koyarak yada küvet filesi takarak bebeğin sert zemine temas etmesini engelleyin.

Bebeğinizin karnı açken yada beslenmesinden 2 saat sonra banyo yaptırın. Aksi taktirde tok karna yıkandığında midesine basınç olacağından kusmasına neden olabilirsiniz. 

 

Bebeğinize Banyo Yaptırırken

 

√ Bebeğinizi yıkamaya ilk etapta vücudundan başlayın. Bebeğin başı en son ki aşamaya kalsın. Çünkü bebekler başına su döküldüğünde vücudundaki ısıyı çabuk kaybederler. Bu da bebeğin üşümesine neden olur.

√ Bebeğin başını yıkarken sırt üstü tutunuz ve kulaklarına su kaçmamasına da dikkat ediniz.

√ Bebeğinizi yıkarken birinden destek almanızda fayda var. Tek başınıza olduğunuzda bebeklerin hassasiyetinden dolayı siz daha çok strese girebilirsiniz.

√ Bebeğinize banyo yaptırırken eğlenceli hale getirmek için onunla köpüklü sularla ve banyo oyuncaklarıyla oynaşarak ta devam edebilirsiniz.

 

Bebeğinize Banyo Yaptırdıktan Sonra

 

√ Hazırlamış olduğunuz 2 adet bebek havlusunun birine hızlıca sarınız. Diğer havluyla da kurulama işlemini yaparsanız bebeğinizi üşütmemiş olursunuz.

Bebeklerin vücudunun ıslak bölgesinde mantar oluşabileceğinden kurulama işlemini çok özenli yapınız.

√ Bebeğinizin kıyafetlerini giydirmeden önce bebek yağı ile bebek masajı yaparak bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...