Bebek Banyosu

Bebek Banyosu

Bebeklerin doğduğu ilk haftadan itibaren, ebeveynlerin tedirgin olduğu konulardan biri de bebek banyosudur. Öncelikle, yeni doğan bebeği banyo yaptırmak için bebeğin göbek kordonunun düşmesinin beklenmesi önerilmektedir. Bebeğin göbek kordonu düşene kadar ılık yumuşak bir bezle veya süngerle narin bir şekilde silerek temizleyebilirsiniz. Eğer göbek bağı çok erken düşmezse ve yıkamak isterseniz o zaman bebeğin göbek bağı bölgesine su gelmeyecek şekilde vücudunu bölge bölge dikkatlice yıkayabilirsiniz.

 

 

Bebeğin göbek bağı düştükten sonra ve o bölge iyileştikten sonra bebeğinizi suyun altında tamamen ıslatarak rahatça banyo yaptırabilirsiniz. Banyosunu yaptırmak için; bebek küvetlerinde ve bu küvetin içine kurulmuş bir fileli hamaklarda yıkamak siz ebeveynlere kolaylık sağlayacaktır.

Çoğu bebek için suyla iç içe olmak, doğduğu günden itibaren hem rahatlatıcı bir durumdur. Ayrıca alışkanlık kazandırır ve banyo esnasında korku yaşamaz. Eğer bebeğinizi banyo yaptırırken sudan keyif alıyorsa banyosunu biraz daha uzun sürdürebilirsiniz. Ama banyo süresince ağlıyorsa o bebeği hızlıca yıkayıp banyodan çıkarmanız daha doğru olacaktır.

 

 

Banyo Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Bebeğiniz küvetinde iken kesinlikle yanından ayrılmayın.  Banyo için gerekli olan malzemeleri banyodan önce yanınıza hazırlayıp, kolayca alabileceğiniz yere koyunuz. Her ne olursa olsun kesinlikle bebeğinizi o durumda iken yalnız bırakmayınız. 

√ Bebeğiniz küvetinde iken musluktan akan su bebeğe gelmemesine dikkat ediniz.

 

 

Bebeğinizin banyo suyunun sıcaklığı 32 derece yani vücut ısısına yakın olmalıdır. Önce suyun derecesini ayarlayın, daha sonra bebeğinizi küvetine yerleştiriniz.

√ Banyo esnasında bebeğinizin güvenliği için küvetinde çok az su bulundurun.

Konumuzla ilişkili olan bebek banyosu ilk ne zaman ve nasıl yaptırılmalı yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...