Bebek Bezinden Oluşan Sorunlar

Bebek Bezinden Oluşan Sorunlar

Bebek bezinin temas ettiği bölgelerde oluşan bebek bezi yaraları ve egzaması veya diaper dermatit olarak bilinmektedir. Yeni doğan taze bebeklerde ve bebeklerde çok fazla rastlanan rahatsızlıklar biri de bebek bezinden oluşan yaralardır. Artık günümüzde tek kullanımlık ve emici özelliği çok iyi olan bezlerin kullanımının artmasıyla bebeklerin popo bölgesinde oluşan yaraların sıklığı azalmaktadır. Bebek bezi yaraları en fazla 9-12 aylık bebeklerde görülür.

 

 

Bebek Bezinden Oluşan Yaraların Nedenleri

Bebek bezinin bebeklerin poposuna sürtünme ve derinin sürekli ıslak kalması yara ve pişik gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenler derinin doğal koruyucu tabakasının hassaslaşmasına ve hatta derinin koruyucu tabakasının tüm koruyucu özelliğini yitirmesine sebep olur. Bu durum tahriş edici maddelerin deri altından emilimini fazlalaştırmaktadır.

Sabun ve deterjanlar bebek bezi egzamasına yol açmaktadır. Bebeklerde oluşan bebek bezi egzamasının nedeni çinko ve biyotin eksikliğinden kaynaklanmadır. Bebeklerde orta kulak enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklardan dolayı kullanılan antibiyotik ilaçlar bebek bezi egzamasının sebebi olmaktadır. 

Bebeklerin geçirdiği bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanan ishal gibi durumlar da bez bölgesini tahriş ettiği için yaralanmalara ve egzamalara neden olmaktadır. Bebek bezinden oluşan sorunlar bölgenin tahriş olması herhangi bir maddenin temas etmesi ile meydana gelmişse, oluşan yaralar genellikle bezin temas ettiği bölgelerde oluşmaktadır. Yaraların erken fark edilmesi ile doktora başvurup bebeğinizin yaşına uygun tedavi yöntemini uygulayarak geçmesini sağlayabilirsiniz. Belirtilerin çok fazla olduğu durumlarda bebeklerin popo bölgesinde açık yaralar oluşabilir. Hafif olması durumunda ise belirtiler kendiliğinden geçer ve genellikle 3-4 gün içerisinde eski haline dönmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...