Bebek Gelişimi 5. Ay 4. Hafta

Bebek Gelişimi 5. Ay 4. Hafta

ELLERLE KEŞFETME

6. ayına girmesiyle,  bebeğinizin ellerini kontrol kabiliyeti küçük nesneleri kendisine çekebileceği kadar gelişmiş bulunmaktadır(bazı bebeklerde daha geç olabilir), tam olarak kavrayamasa da kendisine getirebilir.

Bebeğinizin bu evresinde ona yardım olmak için,  etrafına uzanıp kendisine çekebileceği oyuncaklar koyabilirsiniz. Öbür ay,  daha büyük oyuncakları yakalamaya ve nesneleri bir elinden diğerine götümeye başlayacaktır.

Ona bu yeteğini geliştirmesi için oyuncaklar verin ve bir elinden diğerine götürmesine yardımcı olun. Sonra tekrar el değiştirerek oyuna devam edin. Bunu tek başına başabilmesiyle,  artık her şey onun için daha da eğlenceli hale gelecektir.

KONUŞKAN BEBEK

Bebeğiniz artık dünyayı sizin kadar iyi görebiliyor ve duyabiliyor. Sesler çıkarmaya,  bazı heceleri söyleyemeye çalışamasından da anlaşılacağı gibi iletişim becerisi hızla gelişiyor. Çıkardığı sesler size onun mutlu mu, sinirli mi yada bir sorunu halledildiğinde tatmin olup olmadığını belli eder. Bu döneminde bebeklerin yaklaşık yarısı ‘’ ba,  ma,  ga ‘’ gibi sesleri yada başka herhangi bir sesli ve sessiz harf kombinasyonunu defalarca söyleyebilir. Bir kaç bebek, bu harflere başka harfler de ekleyebilir ve daha karmaşık heceler çıkarabilir.

Bebeğinizin bu evresinde onu konuşmaya dahada yüreklendirmek için, ona çıkardığı sesleri kullanarak cevaplar verin, sohbet edin. Mesele ‘’ba’’ dediğinde ‘’ evet baba gelecek ‘’  gibi. . .  Anlayamadığınız sesler çıkardığında, yinede ona cevaplar verin, ’’ evet bu bir araba ‘’ gibi…Bebeğiniz bundan hoşlanacak ve konuşmaya devam edecektir. Bebeğiniz aynı zamanda söylediği her şeyi sizin onu anlıyormuşcasına  dinlediğinizi ve söylediklerini çok ilginç bulduğunuzu görmekten çok hoşlanacaktır.

Hadi  onunla sohbet edin ! Söylediklerini dikkatle dinleyin ve sizde ona bir soru sorup cevap bekleyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...