Bebek Gelişiminde Anne Sütünün Önemi

Bebek Gelişiminde Anne Sütünün Önemi

Bebeğin dünyaya ayak uydurması ve güven duygularının gelişiminde anne sütü çok önemli bir paya sahiptir. Anne sütü ile beslenen bebekler daha huzurlu ve mutlu olduğu gözlemlenmekte iken, daha az ağlamadığı ve daha uzun soluklu uykularının olduğu ve sarılık olma tehlikesini en aza düşürdüğü gözlemlenmektedir. Bunlarla birlikte bebek üzerinde anne sütünün sindirim sistemlerini güçlendirdiği ve stresi azalttığı görülmektedir.

 

 

Anne Sütü Bebeklere Huzur Veriyor ve Streslerini Azaltıyor

 

Gelişimin ilk aşamasına doğumdan hemen sonra anne sütü öncülük etmektedir. Fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal yönden vb. gelişim aşaması maddelendirilebilir.

Bebekler doğduğu andan itibaren tamamen yabancı oldukları bir ortamla karşı karşıya kalmaktadır. Hiç bilmedikleri herhangi bir fikirlerinin olmadıkları bir ortam. Sadece ebeveynlerinin onlar üzerindeki sorumlulukları, sahiplenmeleri, ilgilenmeleri, o bebek için ortamı öğrenmesinde önemli role sahip olacaktır. Kısaca bir bebeğin hayatının nasıl şekilleneceği ebeveynlerle doğrudan ilişkilidir. Bunlardan en önemlilerinden biri ise bebeğin doğumdan hemen sonra ihtiyacı olan anne sütüdür. Anne sütü verilen bebek ile verilmeyen bebek arasında huzur, güven duygusu, stres, fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde farklılıklar, gözlemlenmektedir bu yüzden anne sütü verilen bebekler hayata bir adım önde başlar diyebiliriz.

 

 

Bu Adımları Maddelendirecek Olursak

 

 Anne sütü bebeğin ruh ve vücut sağlığı ve gelişimi için en ideal besindir.

♦ Her zaman için tüketilmeye hazır, tertemiz, uygun sıcaklıkta ve ekonomiktir.

♦ Bebeğiniz için sindirimi en kolay besindir.

Annelerin sütü kendi bebekleri için en uygun şekildedir. Prematüre olarak doğan bebeğin annesinin sütü prematüre bebeğe,3 aylık olan bebeğin annesinin sütü 3 aylık bebeğe, 5 aylık olan bebeğin annesinin sütü 5 aylık bebeğe göre oluşmaktadır.

Bebeklikte döneminde anne sütü organ ve fiziksel gelişimi düzenleyen büyüme vitaminlerini içeriğinde barındırdığı için bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandıracaktır.

♦ Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda ihtiyaç duyduğu protein, yağ gibi her şekilde besin değerlerini içeriğinde bulundurur. Bu sebeple D vitamini ve flor haricinde herhangi bir ek besine, ek sıvıya ve vitamine ihtiyaç duymazlar.

♦ Anne sütü ile beslenen bebeklerde obezite riski daha azdır.

♦ İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde bebeğinizi göz hastalıklarına karşı korur. 

Anne sütü bebekler için doğal bir sakinleştiricidir.

♦ Bebeklerin zeka gelişiminde önemli role sahiptir.

Emzirme sırasındaki yakınlık anne ile bebek arasında var olan duygusal bağı geliştirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...