Bebek Gelişiminde Anne ve Babanın Rolü

Bebek Gelişiminde Anne ve Babanın Rolü

Bebeklerin farklı özelliklerine ve gelişim dönemleri hakkında gözlemleme yapmak, onları anlamada, onlarla daha iyi diyalog kurmada ve kimi zaman karşılaşılan zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında o süreçte sabırlı olmak çok önemli bir husustur. Bebeklerin fizyolojik ve psikolojik anlamda sağlıklı birer birey olarak yetişmesinde ve davranış ve karakterlerinin şekil almasında anne ve babanın rolü büyüktür.

Bebeklerde gelişim, sistemde iç ve dış etkenler sonucu birbirine bağlı ve düzenli şekilde meydana gelmesi ve ilerleyici bir takım farklılıklar olarak bilinmektedir. Bebeklerde büyüme ve gelişme aşamaları beraber yürüse de, büyümeden ayrı olarak gelişme kavramı bebeklerin kazandığı yetenek ve davranışları göstermektedir. Bebeklerde gelişimin göstergesi davranışlar olduğu gibi gelişim her yönüyle bir bütün kavramdır. Gelişim hızı, her gelişim adımına ve her bebeğe yada çocuğa göre iniş çıkışlar ve değişiklikler göstermektedir. Her bebeğin gelişim hızı farklı olsa da, genellikle her bebek aynı gelişim adımlarında büyürler.

Bebek Gelişiminde Anne ve Babanın Tutumları

Bebeklerin ve çocukların psikolojik ve sosyal gelişiminde anne ve babanın tutum ve davranışlarıoldukça önemli ve etkilidir. Kişilik gelişiminin ana temeli çocukluk zamanında yerleştirilen kavramların geçerlilik değerini korumaktadır. Anne, baba ve kardeşlerin çocukla olan iletişimi, çocuğun aile içindeki yerini ve değerini göstermektedir.

 

Anne ve Babanın Aşırı Koruyucu Olmaları

Bu tarz tutumu benimseyen anne ve babalar bebeğine ve çocuğuna sürekli müdahalede bulunurlar. Bu tutumda çocuğa sevgi göstermekle beraber aşırı koruyucu davranış sergilemektedirler. Çocuğa bir bebek gibi davranmaya kadar gitmektedir. Çocuk anne ve baba tarafından sen yapamazsın, daha küçüksün, onu bırak gibi cümlelerle kendine olan öz güvenini yitirmesine sebep olmaktadırlar. Çocuğun kendi benliğini tanıması ve yapabileceklerinin farkına varmasının önüne geçen anne-baba tutumu olarak bilinmektedir.

Bu tutum çerçevesi içinde büyütülen çocuklarda, bağımlı kişilik, başkalarının sorumluluklarını üzerine alma ve genellikle kuralcı bir yapıya sahip olurlar. Başkalarının sorumluluklarını yerine getirmeye çalışma davranışı çok fazladır. Kendi başına karar vermede zorlanırlar. Aşırı korumacı bir tutum içinde olan anne ve babalar çocukların bir birey olma çabalarının önüne geçerek engellemektedirler. Bu engellemeler, çocuğun dış dünyadaki karşılaşabileceği problemleri büyüterek anlamaya ve anlatmaya başlamaktadırlar. Anne ve babanın gösterdiği bu tutum ve davranışlar çocukların ileride sağlıklı bir birey olmalarını uzaklaştırmış olacaklardır.

Konumuzla ilişkili olan çocuklarda öğrenme yeteneği yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...