Bebek Gelişiminde Önemli Besinler

Bebek Gelişiminde Önemli Besinler

Bebeklerin genetik özelliklerinin yanında, bebeğin beyin gelişimi için de oldukça önemli faktörler bulunmaktadır. Bebeklerin zeka gelişimi için en sağlıklı ve en kaliteli besin anne sütüdür. Bebek zekasına olumlu etkide bulunan klasik müzik ise göz ardı edilmemelidir. Bebeklerin sağlık ve fiziki gelişimi açısından önemli etki sağlayan besinler zeka gelişimi üzerinde de son derece önemlidir. 6 aydan sonra ek gıdaya başlanan bebeklere de zeka gelişimi açısından zengin olan kaliteli besinlere de yer vermelisiniz.

 

 

Anne Sütü

Anne sütünün içeriğinde bulunan omega-3 ve DHA bebek zekasının güçlenmesini sağlar. Ayrıca anne sütünde bulunan doymuş yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirir ve zeka gelişimine olumlu etki de bulunur. Bebekler doğduklarından itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. 6 aydan sonra ek gıdaya geçildiğinde ise anne sütü yine ana besin olarak devam etmelidir. Bebeklerin zeka gelişiminin güçlenmesinde anne sütünün önemi büyüktür. Bebekler 2 yaşına gelene kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir.

 

 

Yumurta

Bebek gelişiminde önemli bir yere sahip olan yumurta değerli bir besindir. Vitamin, mineral ve protein açısından oldukça zengin olan yumurta sinir sistemi üzerinde ve vücut gelişiminde uyarıcı etkiye sahiptir. Yumurta da bulunan DHA ve lesitin maddesi bebeklerin beyin gelişimine olumlu etkide bulunur. Bebeklerde ek gıdaya geçildiğinde yumurtaya karşı alerjik bir durumu söz konusu değil ise bebeklerin kahvaltılarında yumurta sarısında yavaş yavaş vermeye başlayabilirsiniz.

 

Çilek

Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan çilek bebeklerin beyin gelişiminde uyarıcı etkiye sahiptir. Çileğin tohumları ile birlikte tüketilmesi önerilir. Ayrıca çilek kanser hücrelerini önlemeye yöneliktir. Besleyici olmasının yanında bebeklerin seveceği lezzetli bir meyvedir. Bebeğiniz için çilek püreleri ve çilekli yoğurtlar yaparak ara öğünlerinde yedirebilirsiniz.

 

 

Kırmızı Et

Beynin istikrarını sağlayan kırmızı et demir ve çinko içerir. Beynin odaklanmasını ve güçlü hafıza oluşmasını sağlar. Fakat tüketilecek olan sığır etinin yağsız olması gerekmektedir. Bebeklere hazırlayacağınız kırmızı et baharatsız ve tuzsuz olması önemli bir unsurdur.

 

Yoğurt

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt sindirim sistemini düzenler ve beyin dokusunun sağlıklı gelişmesi için önemli bir besindir. Sinir sistemini güçlendirir. B vitamini ve protein açısından da zengin olan yoğurt bebeklerin beyin yeteneklerini de geliştirir. Ek gıda döneminde bebeklere yedirilen yoğurt obezite tehlikesini azaltmaya yardımcı bir besindir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...