Bebek Hangi Haftalarda Gelişir?

Bebek Hangi Haftalarda Gelişir?

Bebek Hangi Haftalarda Gelişir ?

Anneler ve babalar bu süreci çok merak etmektedir. Bir bebeğin kalbi, anne karnında geçirdiği 22. günde atmaya başlar. Anne bu kalp atışlarını 5 veya 6. haftalarda duymaya başlar. Bu sürede bebeğin gözleri, ağzı, beyni, sinir sistemi, akciğerleri ve kalbi gelişmektedir. Bu haftalarda kulaklar, bir nokta tanesi kadar küçüktür, kol ve bacaklar şekillenir.

11 İle 14. Hafta

Bu haftalarda bebeğin burun kemiğine dikkat edilir. Genetik bir bozukluk varsa tespit edilir. Bu süreçte bebek 45 ile 85 mm aralığına ulaşmış olacaktır. Yutkunmaya, hıçkırmaya ve ellerini kollarını oynatmaya başlar.

16 İle 18. Hafta

Bu haftalarda bebeğin kirpikleri, kaşları, saçı, parmak izi, ses telleri, tırnakları ve tat duygusu gelişmektedir. Işığa karşı duyarlılığı artmaktadır. Bebek bu haftalarda 250 gram ağırlığına ulaşmış olacaktır. Bebeğin böbrekleri gelişir ve soluk almaya başlar.

20 İle 22. Hafta

Bu haftalarda bebek size duymaya başlar ve tekmelerini hissedersiniz.

24 İle 28. Hafta

Anne adayı bu haftalarda daha fazla yorulacaktır. Bebeğin dudakları, göz kapakları gelişmiş olacaktır. Işığa ve sese tepki gösterecek hale gelmiştir. Bebek, ortalama 800 gram ağırlığa ulaşmış demektir.

28 İle 32. Hafta

Bebek uyumaya ve uyanmaya başlamıştır. Sinir gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. Bebek ortalama 2 ile 2.5 kg aralığına ulaşmıştır. Bu süreçte bebeğin akciğerleri dışarıya uyum sağlayacak hale gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...