Bebek Masajı Nasıl Yapılır

Bebek Masajı Nasıl Yapılır

Hakikatinde hemen hemen her gün fark etmeden çocuklarımıza masaj yaparız. Koluna hafif bir değiş, kafasının okşanması ya da sırtının sıvazlanması fark etmeden yaptığın günlük masajlar olabilir. Tüm bu değişler onun kendini iyi sezmesine destekçi olur. Masaj seanslarını bir rutine sokarak, bebeğine daha rahat bir uyku sağlayabilir hem de aranızdaki bağı güçlendirebilirsin.

– Banyodan sonra masaj yapmak bir hayli ebeveyn için iyi bir giderekmedir.
– Bebeğine masaj yaptığın sırada televizyon izlemek ya da telefonla konuşmak gibi öteki işlerden uzak durmalısın. Dış faktörlerin onun dikkatini dağıtmasına izin verme! Hem unutma, bu ikiniz arasındaki nitelikli zamanı da çoğaldırır.
– Odanın ılık olduğundan ve bebeğin rahatsız pozisyonda olmadığından emin olmalısın.
– Her ikiniz için rahat bir yüzey seçmelisin. Onun için ideal olanı seçerken, kendine de hasar vermemelisin.
– Şayet bebeğin çocuk bezi kullanmıyorsa, altına dayanmış bir havlu koyarak ya da yeni bir bez koyabilirsin. Bebeğin hafiflediği zaman, acil gidişatlarda gerekli olabilir.
– Lüzumun olan her şeyin elinin altında olduğuna emin olmalısın.
– Şayet masajı sızıyı dindirmek için yapmıyorsan, kendini rahat sezdiğinde ve bebeğin genel olarak halinden hoşnut olduğunda masaja başla.
– Masaj sırasında bebeğinle göz teması kurarak ve konuşarak, masaja başlayacağını öğrenmesini sağlamak iyi bir hazırlama usulüdür. Ellerini ısıtmak için birbirine kavuşturman, ehemmiyetli bir ipucudur.
– Bir bebek losyonu veya soğuk preslenmiş badem yağı kullanılabilir. Bunlar, bebeğinin teni için bereketli olacaktır ve basitlikle emilebilir.
– Sallayarak ve birbiriyle ovalayarak ellerini ısıt.
– Bacaklardan başlayarak, bedenin yukarıyası doğru devam et.
– Uzunlamasına çok az tazyik uygulayarak ov.
– Karına rastgele bir tazyik uygulama.
– Kalın bağırsaktan kaynaklanan sızıyı dindirmek için masaj yaparken, bebeğin midesinin sağ tarafından başlayarak dairesel hareketler uygula.
– Masajı uzun vakit kucaklayarak tamamla ve üşütmemesi için hemen giydir.

Bebeğe her gün masaj yapılmasının beynin gelişimini ve fiziksel sıhhati çoğaldırdığı gösterilmiştir. Bebekler masaja bayılır. Masaj için en iyi zaman ılık bir banyodan sonra bebeğin uysallaştığı zamandır. Yumuşak hareketlerle okşama ve birkaç sevgi lafı bebeğin uykuya dalmadan evvel gazının çıkmasına ve hafiflemesine destekçi olur.

Masajın bebeğe olan başka Yararları nelerdir?

– Bebeği hafifletir.
– Güven bağı oluşmasına destekçi olur.
– Masaj, bebeğinin uykuya dalmasını kolaylaştırır.
– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
– Kan dolaşımını iyileştirir ve tenin dokusunu geliştirir.
– Masaj, mide hazmina destekçi olur.
– Kolik ve reflüden şikâyeti olan bebekleri masaj hafifletir.

Bir Hayli sağlık kurumu ve doğum merkezi, bebek masajı mevzusunda kurslar tertip etmektedir. Sen de bunlara katılabilirsin. Altta bebek masajının esas prensipleri hakkında bazı ipuçları verilmektedir.

Bebek masajı nasıl yapılır yazımızda size bahsettiklerimizi uygularken diğer yeni doğan bebekde göbek bakımı nasıl yapılır hakkında bilgi almak için sayfamızdaki diğer yazılardan faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...