BEBEK SAĞLIĞI İLE BEYİN GELİŞİMİ ARASINDAKİ İLİŞKİ

BEBEK SAĞLIĞI İLE BEYİN GELİŞİMİ ARASINDAKİ İLİŞKİ

Anne hamilelik döneminde yediği ve içtiği besinlere dikkat ederek bebeğinin sağlığını ön planda tutmaktadır. Aslında anne sadece bebeğinin sağlığını koruduğunu düşünürken onun gelişmesine de yardımcı olduğunun farkına varmaz. Çünkü bebek sağlığı bebeğin anne karnında gelişmesini sağlar.  Şöyle ki sağlıklı olmayan bir bebek anne karnında gelişimini tamamlayamayacağından ya düşük riski taşıyacaktır ya da fiziksel veya zihinsel engelli bir bebek olarak dünyaya gözlerini  açacaktır. Bu yüzden bebek sağlığı her açıdan önem taşımaktadır.

Bebek sağlığı en çok beyin gelişiminde etkin rol oynamaktadır. Çünkü anne karnında bebek beyin gelişimini tam olarak tamamlayamaz ve doğduğu andan itibaren hızlı bir şekilde  beyin gelişimini tamamlamaya devam eder. Bu süreç 3 yaşına kadar büyük bir önem gerektirir.  Bu yüzden bu 3 yıllık süreçte bebeğinizle oldukça ilgilenmeli ve onu ihmal etmemelisiniz. Beyin gelişiminin tamamlamasını sağlayan etkenler sağlıklı beslenmeden ve uykudan geçer. Bebeğinizin vitamin ihtiyacını karşılamalı ve kesintisiz bir uyku almasını sağlamalısınız gün boyu.   Çünkü sağlıklı beslenme ve uyku bebeğinizin hafızasının güçlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Aksi taktirde bebeğiniz huysuz olmakla beraber odaklanma problemi yaşar. Odaklanma problemi dışında daha ciddi bir problemi olur ise eğer kendisini ifade etmekte ve duygularını dışa vurmada ciddi sorunlar yaşayabilir.

Anneler tükettikleri besinler ile ne kadar bebeklerinin ideal kilo ve boyda doğmasını hedefleseler de aksine fiziksel ve zihinsel sağlıkları daha önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...