Bebek Sağlığı

Bebek Sağlığı

Bebek sağlığı için ilk muayene bebek doğduktan 24 saat sonra doktoru tarafından bir kontrolden geçirilir. Bu durumdaki muayenenin bebeğin ebeveynlerinin gözü önünde yapılması hem anne ve babayı tatmin eder hemde akıllarındaki soru işaretleri gider. Bu muayenede esnasında bebeğin kilosu tartılır ve vücut ölçümleri (baş çevresi,boyu) yapılır. Daha sonra sırasıyla kalp, akciğer ve iç organlarının kontrolleri yapılmaktadır. Bebeğin ayakları, bacak boyu, kalça çıkığı muayenesi de yapılmaktadır. Daha sonra erkek bebeklerde testis kontrolleri yapılarak sağlıklı olup olmadığı tespit edilir. En son aşamada bebeğin omurgası ve makat kontrolleri yapılmaktadır. Bebeğin ailesi tarafından bu muayene sırasında bilmeleri gerekenler sorulmalı ve muayenenin sonucu hakkında bilgi verilmelidir.

 

 

Bebeklerin kilosu her bebekte değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak sağlıklı bir bebeğin kilosu 3-3.5 kilodur. Erkek bebeklerin ağırlıkları kız bebeklere nazaran biraz daha fazla olabilir.

Ağır bebekler: Bu grupta kabul edilen bebekler 4.5 kilo ve üzeri olan bebeklerdir. Annenin şeker hastası olması bebeğin kilolu doğmasına sebep olabilir.

Hafif bebekler: Bu grupta olan bebekler 2.5 ve altında olan bebeklerdir. Bu grupta olan bebekler sadece biraz daha sık ve özenli beslenmelidir. Hafif ağırlıkta doğan bebeklerde nefes almada güçlük, emme sorunları ve vücut sıcaklık problemleri olabilir. Bir bebeğin kilosu 2.3 kg altında ise o bebeğe özel bakım gereklidir.

 

 

Prematüre bebekler: Hamileliğin 40. haftasından önce dünyaya gelen çoğu bebek düşük doğum ağırlığına sahiptir.

Bebeklerin ana rahminden birkaç hafta önce dünyaya gelmesi bazı gelişme basamaklarını kaçırmaktadır. 36-38 haftalardan sonra doğan bebeklerde ekstra sıcaklık, ekstra oksijen ve sık beslenmekle çözümlenen problemler görülebilir. Fakat daha önce doğan bebeklerin daha çok ihtiyaçları olmaktadır. Yani bu bebekler burundan beslenme şekli uygulanabilir. Hatta rahat nefes alması için cihaza bağlanabilir.

 

 

2-3 Yaş Arası Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 

√ Bebeğinize kızartma ve kavurma tarzı yemekler yedirmeyiniz. Sağlıklı besinler tercih ediniz.

Et, tavuk ve balığın mangal ateşinde yapmayınız. Çünkü çoğu besin maddesinin kaybolmasına sebep olacağı gibi bebeklerin sağlığı açısından da son derece önemlidir.  

√ Bebeğiniz için hazırladığınız yemeğin ılık olmasına özen gösteriniz. Aşırı sıcak ve soğuk yemekleri yedirmeyiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...