Bebekler Anne Karnında Neleri Öğrenebilir?

Bebekler Anne Karnında Neleri Öğrenebilir?

Bebekler Anne Karnında Tat Alır Mı?

Yapılan deneyler ve araştırmalar sonrası gebelik döneminde sarımsağı çok tüketen annenin bebeği doğduktan sonra sarımsak yemeye eğimli olduğu görülmüştür.

Bebekler anne karnındayken nasıl tat alıyor? Bunun amniyotik sıvı yolu ile gerçekleştiği belirlenmiştir. Bebekler anne karnında 10. haftadan sonra su yutmaya başlamaktadır. Annenin tükettiği bazı tatların bebeğe bu sıvıdan gittiği düşünülmektedir.

Bazı tatlar ise doğrudan annenin ağzından kana karışması ile oradan da bebeğin kanına geçmektedir. Özellikle bebeklerde bu durum sarımsak gibi keskin tat içeren gıdalar için geçerlidir. Bazen de hafif tatlar için de söz konusu olabilmektedir.

Yapılan deneyler, gebeliğin son üç aylık döneminde ve ilk emzirme aylarında suyla birlikte havuç suyu da tüketen annelerin bebeklerinin, sadece su içen annelerin bebeklerine göre havuç ve havuç içeren yiyeceklere karşı daha çok ılımlı oldukları gözlemlenmiştir. Bu durum önemsiz gibi görünse de önemli bir durumdur. Emziren annelerin genel olarak tat ve koku alma duyuları bebeklerin emme güdüsünü harekete geçirmeden önce aradıkları özelliklerdendir.

 

 

Bebekler Anne Karnında Duyabilir Mi?

Bebek anne karnındayken dil öğrenme becerisini keşfetmek zor olduğundan çalışmalar yeni doğanlar üzerinde yapılmaktadır. Bu bebeklerin telaffuz edilen kelimelere ve bir anlam ifade etmeyen seslere nasıl tepki gösterdiği araştırıldı.

Yeni doğan bebeklere basınç sensörleri içeren emzikleri emmeleri için verildi. Bebekler emziği kuvvetli bir şekilde emdiklerinde konuşma kelimeleri duyuyor, yavaşladıklarında ise anlamsız sesler işitiyor anlamına gelmektedir. Bebeklerin kelime duymak istediği, bunun için de emziklerini kuvvetli emerek tepki verdikleri görülmüştür. Bu durumun doğuştan geldiği bilinmektedir. Sonradan öğrenme ile kazanılan bir özellik değildir. Ama bu süreçte bebeklerin kendi anne ve babalarının konuştuğu dili seçtiği görülmüştür. Bu durum öğrenilerek kazanılan bir özellik olduğu düşünülmektedir.

 

Anne Karnında Duyma Alışkanlıkları

Araştırmalara göre bir grup gebe kadınlara hamileliklerinin son haftalarında  her gün “Daha Dün Annemizin Kollarında Yaşarken” şarkısının melodisi dinletildi. Başka bir gruba  ise bu şarkı dinletilmedi. Bebekler doğduktan sonra, melodideki küçük değişikliklere tepki verip vermediği kontrol edildi.

Bebekler uyku sırasında  kafalarına bağlı elektrotlarla beyinlerinin farklı bölgelerinden gelen sinyaller ölçülerek belirlendi . Sonucunda anne karnında melodi dinletilen bebeğin daha güçlü tepkiler verdiği gözlemlendi.  Melodi doğru da olsa yanlış da olsa onu anne karnında duymuş olan bebeklerin daha güçlü tepki verdiği görüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...