Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Geçmelidir?

Bebekler Ek Gıdaya Ne Zaman Geçmelidir?

Bebekler 4. aydan itibaren anne sütü yanında yavaş yavaş ek gıdalarda almaya başlayabilirler. İlk etapta verilen ek gıdalar hafif koyu kıvamlı ve bebeği tok tutacak besinler tercih edilmelidir.Bebeğinizi ilk 4 ay sadece anne sütü ile besleyebilirsiniz 4. aydan sonra anne sütünün yanında ek besinler vererek devam edilmeli ve anne sütünü bebek 2 yaşını doldurana kadar verebilirsiniz.

 

 

Bebeklere Ek Gıdalar Nasıl Verilir?

Bebeğinize ilk vereceğiniz besinleri sorunsuz yemesi için bebeğinizin karnı açken yaklaşmalısınız. Yedirmek istediğiniz gıdaları küçük kaşıkla yada parmağınızın ucuyla diline sürerseniz yeme isteği olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer bebeğinizin kafasını çeviriyor veya dilinin ucu ile iterse yemek istemiyordur. Bebeğinizi bu durumda kesinlikle zorlamayınız. Bu verdiğiniz yeni tanışmış olduğu gıdayı birkaç gün geçtikten sonra tekrar yedirmeyi deneyebilirsiniz.

 

 

Bebeklerde Ek Gıdalara Hangi Besinlerden Başlanmalıdır?

Bebeklere ilk olarak ek gıdaya tahıl grubundan başlamanız faydalı olacaktır. Pirinç, tadının anne sütüne benzemesinden dolayı ve hazmı kolay olduğu için ilk verilen ek gıdalar arasındadır. Pirinç mamalarını evde kendiniz isteğinize göre de pişirebilirsiniz. Bebeklere özel olarak hazırlanmış hazır pirinç mamalarını da satın alarak kullanabilirsiniz.

 

 

Bebeklere verilebilecek ek gıdalardan tahıl grubundan sonra sebze vermeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizin öğle yemeklerinde tercih edebilirsiniz. Sebze çorbaları ve sebze püreleri gibi gıdalar hazırlayarak bebeğinize yedirebilirsiniz. İlk olarak seçim yapacağınız sebzeler patates havuç ve kabak gibi sebzeler olmalıdır. Sebze çorbalarına brokoli, bezelye ve taze fasülye gibi sebzeler de ekleyerek yapabilirsiniz. Bebeğinize yapacağınız çorbalara tuz, baharat ve salça gibi maddeler eklenmemelidir. Çorba piştikten sonra da yağı ilave edilmelidir.

Bebeklere verilebilecek ek gıdalar arasında meyve suyu ve meyve püreleri de gelmektedir. Bebeklere verilebilecek meyveler ilk olarak elma, armut ve havuç suyu olmalıdır. Bu meyveler bebeklerin ara öğünlerinde tercih edilmelidir.

Bebeklere 5. aydan sonra yoğurt vermeye başlayabilirsiniz. Evde kendinizin mayaladığı yoğurtları tercih etmeniz bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. 6. aydan sonra ise kahvaltı verebilir çorbalarına yemeklerine kıyma vs. gibi besinler koyabilirsiniz.

Ek Gıda Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

√ Bebeğinize vereceğiniz yeni tatları karıştırarak vermeyiniz. Teker teker ve gün aşırı olarak verebilirsiniz.

Yeni başladığınız gıdalara karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığını anlamak için gıdaları karıştırmadan veriniz.

√ Bebeğinize vermiş olduğunuz her yeni besinde bebeğinizin kakası farklılık gösterebilir. Bu durum olağandır.

√ Bebeğiniz için yapmış olduğunuz ek gıdalara şeker ve tuz kullanmayınız.

√ Kullanmış olduğunuz ek gıdalar taze ve katkısız olmasına özen gösteriniz.

√ Her öğün için bebeğinize taze mamalar hazırlamalısınız. Bunları oda sıcaklığında uzun süre bekletmemelisiniz.

Bebeğinizi 2 yaşının sonuna kadar anne sütü ile besleyebilirsiniz. Bu süreç için bebeklerde emzirmeyi bıraktırma yöntemleri yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...