Bebekler Geceleri Neden Ağlayarak Uyanırlar?

Bebekler Geceleri Neden Ağlayarak Uyanırlar?

Anneler bebekleri ağladığı zaman onları sakinleştirmek için gece boyunca sürekli uyanmaya maruz kalırlar. Bu durumda, bebeğinizin neden ağladığını tespit etmeniz ve bebeklerin rahat olabileceği ortamı sağlamak bazı plan ve programların yapılması gerekebilir.

 

Bebeklerde, REM şeklinde adlandırılan derin uyku süreci yetişkinlere göre daha kısa sürmektedir. Bu nedenle, REM dışı uyku süreçlerinde daha vakit geçirirler. Bu durum, tehlike anında kullanmaları için var olan kendilerince ilkel bir hayatta kalma dayanağıdır.

 

Bebeklerin huy ve alışkanlıkları da uyuma şekillerini etkileyebilir.

Yeni doğan bebeklerin geceleri uyanmalarının birinci nedeni açıklamalarıdır. 3. aydan sonra acıklma süreleri uzamaya başlamaktadır.

Bebeklerin geceleri uykusundan ağlayarak uyanmasının pek çok sebebi olabilir. Çevrelerinde b ulunan herhangi bir şeyden  yada fiziksel durumları sebebiyle huzursuz olmuş olabilirler. Zaman geçtikçe, ebeveynler bebeklerinin ağlama sebeplerini öğrenmeye başlar.

En bilinen sebepleri öğrenerek kendimizi alıştırabiliriz. Böylelikle bebeğimizin niye bu kadar çok ağlayarak uyandığını anlayabilmek daha basit hale gelecektir.

 

Bebeğiniz geceleri ağlayarak uyanıyor mu?

Ağlamak bir nevi bebeklerin ebeveynlerinin dikkatini çekme yöntemidir. Anne yada babanın yanında olduğunu anlamak yani güvende olduğunu hissetmek adına yaptıkları doğal bir yöntemdir. Herhangi bir sıkıntıları, ihtiyaç yada istekleri olduğunda bunu ağlayarak çözmeye çalışırlar.

Bebeğiniz sürekli ağlayarak uyanıyor ise, aşağıdaki yaygın görülen sebeplere dikkat etmelisiniz. Bunların yardımıyla kendinize hızlı ve pratik bir çözümler üretebilirsiniz.

 

Ayrılık

Bebekler güvenli bir yerde olup olmadıklarını bilemezler. Annelerinin yokluğunu hissettikleri anda anne sıcaklığını yeniden ararlar ve hemen uyanıp ağlarlar.

Gün içinde uzun süre uyumak

Bebekler gündüz gereğinden fazla uyurlarsa gece uykuları daha hafif geçeceği için gece sıkça uyanmalarına neden olabilir.

Bu zorlu gece uykusuna dalma sürecinde ebeveynlerinin dikkatini çekmek isteyip ağlayabilirler.

Bebekler acıktığında ağlarlar

Bebeklerin mideleri gün boyunca, sabit bir öğüne bağlı kalmaksızın sürekli beslenmeye alışıktırlar. Bu yüzden geceleri gündüz olduğu gibi sık beslenme istekleri olabilir ve bu durumda da yine sık sık ağlayıp sizleri de uykunuzdan edebilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...