Bebekler İçin İdeal Uyku Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Bebekler İçin İdeal Uyku Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebeklerin uykusu yaklaşık her 60 dakika da bir gerçekleşmektedir. Bebekler genellikle gece gündüz ayırt etmeden vücutlarının uykuya ihtiyaç duydukları her an sürekli uyumak isterler. Yeni doğan bebeklerin ilk haftaları günün neredeyse 19-20 saatini uyumayla geçirirler.

 

 

Bebeğine rahat ve huzurlu bir uyku ortamı yaratmayı her anne ister ve elinden geldiğinde bu ortamı bebeği için hazırlar. Öncelikle bebeğinizi güzel bir uykuya yatırmanız için ana gereksinimlerini karşılamanız gerekmektedir. Bebeğinizin günün çoğu vaktini uyuyarak geçirebilir. Bu durum normal seyrindedir. Bu nedenle bebeğinizin uyku rahatlığı son derece önemlidir. Bebeğinizin uykusunu etkileyecek en önemli undurlar oda sıcaklığı, odanın ışık seviyesi ve duyabileceği gürültü seviyesidir. Bu unsurları dengeli bir şekilde yerine getirdiğiniz taktirde bebeğiniz için tam istediğiniz gibi bir uyku ortamı hazırlamış olacaksınız. 

 

Bebeklerin Uyuyacağı Odanın Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin uyuyacağı odanın çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yurt dışı araştırmalarına göre bebeğin uyuması gereken normal oda sıcaklığı 18-23 derce aralığındadır. Bizim uzmanlarımızın bebeğin uyuması gereken oda sıcaklık değerini ise 20-24 derece olarak tespit etmişlerdir. Ayarlamış olduğunuz oda sıcaklığında bebeğinizin vücut sıcaklığı da çok sıcak olmamalıdır. Bu durumu bebeğinizin göbek ve ense sıcaklığını kontrol ederek sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bebeğiniz için uygun sıcaklığı ayarlamanız için bebeğinizin odasında mutlaka termometre bulundurmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin yatağını odasında en uygun yere koymanız önemli bir faktördür. Yatağına direk güneş ışığı vuran bir yere ve lamba gibi aletlerden mümkün oldukça uzak olan bir yere koymanız uygun olacaktır. Ayrıca yeni doğan bebeğinizin üzerini yorgan ve battaniye gibi kalın örtülerle örtmeyiniz. Daha çok mevsimsel kundaklar kullanabilirsiniz. Bebeğinizin huzurlu ve sağlıklı bir uyku uyuması için sıcak ve serin bir ortam değil, ılık bir oda sıcaklığında uyutmalısınız. 

 

Bebeklerin Uyuduğu Ortamda Işık Miktarı Nasıl Olmalıdır?

Bebekler en güzel karanlık olan ortamlarda uyumayı severler. Bu nedenle uyku saati geldiğinde odanın ışıklarını kapatıp hafif bir loş ışık açmanız bebeğinizin için iyi olacaktır. Bebek odasının penceresinden gelen gün ışığı çok fazla ise güneş almayan perdelerle kapatabilirsiniz. Fakat sürekli karanlık olmamasına özen gösteriniz. Çünkü odası sürekli karanlık olursa bebekler gece ve gündüzün farkına varamayabilirler. Ayrıca bebeklerin sağlıklı bir gelişim göstermeleri için uyku esnasında karanlık bir ortama ihtiyaç duymaktadırlar. Bebeğinizin uyuduğu ortamın fazla ışık alması melatonin üretimini engeller ve bebekler rahat bir uyku uyuyamazlar.

 

Bebeklerin Uyuduğu Ortamda Gürültü Nasıl Olmalıdır?

Bebekler anne karnın gürültülü bir ortama alışkın olduklarından dolayı tamamen sessiz bir ortamı sevmezler. Bu nedenle anneler, bebeklerin uyku zamanında tamamen sessiz bir ortam hazırlamaları şart değildir. Bebeklerin hoşuna giden beyaz gürültüden faydalanmanız hem bebeğiniz hemde sizin rahatlamanızı sağlayacaktır. Beyaz gürültü uğultuyu andıran sesler topluluğudur. Tek bir ses değildir. Genellikle elektronik ortamda oluşturulan seslerdir. Bu sesler bebeğe huzur verir ve rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur.

Konumuzla ilişkili olan uyku eğitimi için annelere pratik bilgiler yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...