Bebekler İlk Hangi Dişi Çıkarır? Ne Zaman Çıkarır?

Bebekler İlk Hangi Dişi Çıkarır? Ne Zaman Çıkarır?

Bebeklerde diş çıkarma dönemi ebeveynler ve bebekler için oldukça zor bir dönemdir. Bebeklerde diş çıkarma yaşı ve zamanı her bebekte farklılıklar gösterebilir. Bebeklerde 20 adet süt dişi bulunmaktadır. Esasında bebekler anne karnında iken bu dişleri oluşmuştur. Fakat bebekler ortalama 6-7 aylık olduklarında çene kemiği kendiliğinden yarılarak dışarı çıkmaya başlarlar. Bebeklerde diş çıkarma süresi 1.5- 2 yaşına kadar devam etmektedir. Bazı bebekler erken dönemde diş çıkarmaya başlarken bazı bebeklerde ise geç çıkabilir. Bu olağan bir durumdur. Bebeklerin dişleri düzensiz zamanlarda ikişer ikişer de çıkabilmektedir.

 

 

Bebeklerin diş çıkarma döneminde diş etlerinde kızarıklık, yarılma ve şişme olup olmadığı sürekli takip etmeniz bebeğinizin huzursuzluğunu anlayabilme adına da fayda sağlayacaktır. Bu belirtiler kısa sürede gelişebilir ve ilk dişinin ucunu diş etlerinin arasında görebilirsiniz. Bebekler genellikle ilk dişini 7 aylıkken, ön ve alt sırada çıkarırlar. Bebeklerin çıkardığı minicik inci tanesi gibi ilk dişi anne ve babalara büyük mutluluk verir.

 

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

 

√ Bebeklerin ağzından sürekli salya akması

√ Bebeklerin diş etlerinde kaşıntı ve kızarıklıkların oluşması

√ Kaşıntıdan dolayı sürekli elini veya eline geçen her nesneyi ısırma isteği

√ Bebeklerde uyku düzensizliği

√ İştahsızlık

√ Genel olarak huzursuzluk hali

√ Bebeklerde ishal ve yüksek ateş görülebilir.

 

 

 

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

 

√ 2 tane alt ön dişler 6-8 ay

√ 2 tane üst ön dişler 7-9 ay

√ 2 tane üst yan dişler 8-10 ay

√ 2 tane alt yan dişler 10-12 ay

√ 4 tane alt ve üst ilk azı dişler 12-18 ay

√ 4 tane alt ve üst köpek dişler 18-24 ay

√ 4 tane alt ve üst arka azı dişler 24-36 ay

√ Kalıcı dişler ise 6-7 yaşlarında oluşmaktadır.

 

 

Bebeklerin Kolay Diş Çıkarması İçin Ne Yapılabilir?

 

√ Bebeğinizin diş etlerine soğuk ve temiz bir bezle masaj yapabilirsiniz.

Bebeğinizin çiğnemesi ve aynı zamanda diş etlerinin kaşıntısını gidermek için muz ve havuç gibi gıdalar verebilirsiniz. Bu gıdaları verirken bebeğinizin mutlaka yanında bulunun, yalnız bırakmayınız. 

√ Bebeğinizin diş etlerini uyuşturup rahatlamak için doktorunuzun önerdiği diş jellerinden kullanabilirsiniz.

√ Bebeğinize vereceğiniz diş kaşıyıcıları seçerken boyalı ve plastik olmamasına dikkat ediniz.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde diş etleri hassas olduğundan dolayı mümkün oldukça yiyecek ve içeceklerini sıcak vermeyiniz. Bu dönemde ılık veya bebeğe zarar vermeyecek soğuklukta olan gıdalar bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...