Bebekler Kaç Aylıkken Desteksiz Oturabilir?

Bebekler Kaç Aylıkken Desteksiz Oturabilir?

Bebeklerin bağımsız hareketler kazanmasını görmek ebeveynler için heyecan verici bir süreçtir. Bebeklerin kendi başına oturabilmesi anne ve babaların bekledikleri büyük başarılarındandır.

Anne ve babalar için bebeğinizin kendi başına oturmasını nasıl öğrenmesi gerektiğini bilmeleri gerekir. Bebeğiniz en erken 4 aylık veya 9 aylıkken oturmaya başlayabilir. Acele etmeden bebeğinizin boynunu tutması, gövde kaslarını kullanabilmesi ve dengeli olması gibi becerilerinin geliştiğinden emin olmalısınız.

Doğduğu günden beri yatarak vakit geçiren bebeğiniz sırt, boyun ve karın kaslarını geliştirmeye çalışmıştır. Genellikle bu süreçte bebeğinizin bütün kasları güçlenmeye başlamıştır. Bebeğiniz yatarken başını yukarı doğru kaldırması boyun kaslarının güçlendiğini göstermektedir. Bebeğinizin bu becerilerinin gelişmesini sağlamak için yatış pozisyonunu sık sık değiştirmeniz gerekmektedir.

 

 

Bebeğin Karnının Üzerinde Durması

Bu süreçte ilk etapta bebeğiniz karnının üzerinde yatmaktan pek haz almayabilir. Ama bu pozisyon da durması oldukça önemlidir. Çünkü oturma gibi gerekli olan diğer kaslarının gelişmesi için önemli bir adımdır. Bebeğinizin karnı göğsünüze denk gelecek şekilde tutarak alıştırmaya başlayabilirsiniz. Bundan sonra koltuk altlarına, önüne ve arkasına yastıklar koyarak rahat olmasını sağlamalısınız.

 

Bebeğinizin Duruşu

Genellikle bebekler 3-4 aylıkken başını kendiliğinden tutabilir. Bu süreçte bebeğinizi etrafı destekli olan bir yere oturtabilirsiniz. Ama mutlaka bebeğinizi gördüğünüzden emin olun. Bebeğinizin oturmasını desteklemek için yastıklar kullanabilirsiniz. Bebeğinizin büyüdükçe koltukta oturma süresi daha da artacaktır. İlk oturduğunda başı titreyebilir bu endişe verici bir durum değildir. Bir süre sonra buna alışıp, dengesini sağlamaya başlayacaktır. Bu pozisyonda bebeğinizin devrildiğini sıkça göreceksiniz ama bunları yaşayarak oturmayı öğrenecektir.

 

Bebeğinizin Gövde Dengesi

Bebeğiniz kendi başına oturmadan önce dengeli olmayı öğrenmelidir. Gövde kasları ne kadar güçlü olursa olsun bebeğinizin bu süreçte güvene de ihtiyaç duyacaktır. Yardımcı olmak için bebeğinizi bir koltuğun köşesine oturtabilirsiniz veya anne bacaklarının üstüne alarak ona destek verip daha güvenli olduğunu hissettirebilirsiniz.

 

Bu Süreçte Ebeveynler Neler Yapabilir?

Bebeğinizi sırt üstü yatırıp, ellerinden tutarak kendinize doğru çekerek oturma pozisyonuna getirebilirsiniz. Kas gelişimi için bebeğinizin koltuk altlarından tutarak ayaklarının yere basmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz bu pozisyonda tek başına sabit duramaz fakat onun daha fazla güç kazanmasına sebep olur. Oturma döneminden sonra bebeğiniz emekleme dönemine girecektir. Yazımızla ilişkili olarak bebeklerde emekleme dönemi makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...