Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

Ebeveynler bebeklerinin oturduğu ilk anı görmek için sabırsızlıkla beklerler. Bebeklerde oturma faaliyeti her bebeğin gelişim sürecine göre farklılık gösterebilir. Bebekler ilk aylarda sürekli yatar pozisyonda dururlar. Bebekler 3. ayına girdiklerinden itibaren kasları kuvvetlenmeye başlar ve motor becerilerinin gelişmesine bağlı olarak yüz üstü yatarken başını ve omuzlarını kaldırmaya başlar ve kendi ayakları üzerinde durmaya kadar gelişim gösterir. 

 

 

Bebeklerde Oturma Süreci

√ İlk etapta bebeklerin kasları gelişmeye başladığında yüz üstü yatarken omuzlarını ve başını kaldırır.

√ Daha sonra bebekler oturur pozisyona getirildiğinde başını kısa bir süre dik tutmaya başlar.

√ Destekli bir şekilde oturmaya başlar.

√ Desteksiz bir şekilde oturmaya başlar.

√ Destek amaçlı bir yerden tutunarak kalmayı öğrenir.

√ Emeklemeye başlar.

√ Yürümeye başlar.

Bebeklerin oturmaya başladığı süreçte sırasıyla gelen faaliyetleri her bebekte farklılık gösterir. Mesela bazı bebekler emeklemeden yürümeye başlarlar. Bazıları ise önce emekleme sürecine girer ve daha sonra yürümeyi öğrenir.

 

Bebekleri Erken Oturtmak Zararlı mı?

Araştırmalara göre bebekler için en doğru oturma zamanı en erken 4 aylıkken olduğu tespit edilmiştir. Uzmanlar da bebeklerin 4 aylıktan önce oturmalarını önermezler. Çünkü henüz bebeklerin vücudu oturma pozisyonuna uygun olmayabilir. Genelde bebekler 6 aylıkken destekli ve sonrasında yavaş yavaş desteksiz oturma şekline geçilmesi önerilir.

 

 

Bebekler Ne Zaman Desteksiz Oturur?

Bebekler yaklaşık 7. aylarında desteksiz olarak oturabilmektedir. Bu dönemde otururken oyuncak alıp veya herhangi bir şeyi tutabilirler. Hatta oyuncaklarını almak için uzanma işlevini bile yapabilirler. Bu gelişim sürecinde olmayan bebekler için bir sorun olduğunu aklınıza dahi getirmeyiniz. Çünkü bebekler 7. aylarında desteksiz oturabildiği gibi ya daha öncesinde yada daha sonra ki aylarında da desteksiz oturabilirler. Her bebeğin gelişimi kendine has özelliktedir. Bu süreçte başkasının bebeği ile kendi bebeğinizi asla kıyaslamayınız. Ebeveynler bu dönemde sabırlı olmalı ve aceleci davranmamalıdır. Bebeğim geç mi oturdu? Erken mi oturdu? Bir sorun mu var acaba? diye endişe duymayınız. Bebeğinize desteksiz oturabilmesi için ilk etapta çevresine düşmemesini engelleyecek yastıklar koyabilirsiniz. Bu durumda bebeğinizi asla yalnız bırakmayınız ve tedbirli olunuz. Destekli oturarak zamanla alışıp dengesini kurduğu an bebekler desteksiz oturmaya başlar.

Konumuzla ilişkili olan çocuğunuz W şeklinde oturuyorsa dikkat! yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...