Bebekler Yürümeye Ne Zaman Başlarlar?

Bebekler Yürümeye Ne Zaman Başlarlar?

Bebekler sağlıklı bir şekilde yürümeye 12-18 aylar arasında başlarlar. Bebeklerin gelişim sürecine bu yürüme yaşı da değişkenlik gösterebilir. Bazı bebekler 12 aydan önce yürümeye başlarlar. Bebeklerde yürüme kabiliyeti bebeğin zeka gelişimi ile alakası yoktur. Yaşıtlarına göre daha erken desteksiz oturan, emekleyen ve tutunarak ayağa kalkan bebekler daha önce yürümeye başlarlar.

 

 

Bebeklerde yürüme gecikmişlik söz konusu ise diğer gelişim basamakları da kontrol edilmelidir. Bebeklerin 1.5 yaşına geldiğinde rahatlıkla 7-8 kelimeyi söylemesi gerekir. İstediklerini işaret yolu ile anlatabilmesi ve yaşına uygun düzeyde anlatılanları anlayabilmesi gerekmektedir. Bebeklerin bu gelişimlerinde problem varsa en kısa zamanda çocuk nörolojisi bölümüne götürmeniz gerekmektedir.

 

Bebeklerde Yürümeyi Geciktiren Durumlar

Bebeklerin Kilolu Olması Durumu

Bebeklerin fazla kilolu olması motor becerilerinin kısıtlanmasına neden olduğu gibi yürüme ve emekleme gibi faaliyetlerinin de gecikmesine neden olmaktadır.

Bebeklerin Hızlı Emeklemesi

Bebeklerin hızlı emeklemesi o işi iyi yapabildiği gösterdiği için kendisine güveni vardır ve her yere istediği hızda ulaşma imkanı olabilir. Hızlı emeklemesi rahatlıkla ulaşımını sağladığı için kolayına gidecek ve yürümesini geciktirecektir.

 

 

Bebeklerin Oturduğu Yere İsteklerinin Sürekli Önüne Bırakılması

 

Bebeklerde motivasyon eksikliğine neden olur ve bebeğin yürümesini geciktirir.

Anne ve Babaların Aşırı Korumacı Olmaları

Bebeklerini yere bırakırlarsa üşütür, başını bir yere çarpar, düşer düşüncesi ile kucaktan indirmeyen anne ve babalar bu düşünce ve davranışlarından dolayı bebeklerinin geç yürümelerine sebep olurlar.

Nörolojik Hastalıklar

Bebeklerdeki nörolojik hastalıklar mesela bebek 3. ayında başını dik tutamıyorsa, 6. ayında yavaş yavaş dönmeye başlamamışsa, 9. ayında desteksiz oturmamışsa bu gelişimlerinin araştırılıp doktor kontrolünde gerekenlerin yapılması gerekmektedir. Bu sorunlar bebeğin yürümesini engelleyebilir veya geciktirebilir.

 

 

Bebeklerin Geç Yürümesi Hususunda Doktora Gidilmeli mi?

Bebeğinizin geç yürüdüğünü düşünüyorsanız veya yaşının gelmesine rağmen halen yürümemişse bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Peki hangi durumlarda doktora götürmelisiniz?

√ Bebeğiniz 1.5 yaşına geldiğinde hala yürümeyi öğrenememişse

√ Bebeğinizin diğer gelişimlerinde bir problem varsa

√ Bebeğiniz sadece parmak uçlarında yürüyorsa

√ Bebeğinizin sağ ve sol ayağını birinden daha fazla kullanıyorsa yani vücut hareketlerinin sağ sol farkı olup olmaması

Yürümeyen bebeklerin diğer gelişim evrelerinde herhangi bir problem yoksa doktorunuzun yaptığı kontroller de normal seyrindeyse bir bebeğin yürümesi için 1.5 yaşına kadar yani 18 ayına kadar endişelenmeden beklemeniz gerekir. Bebeğinizin diğer gelişim aşamaları ay ay bebek gelişimi yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...