Bebeklerde Aft Neden Olur ve Nasıl İyileşir?

Bebeklerde Aft Neden Olur ve Nasıl İyileşir?

Bebeklerde aft (Ağız Yarası) neden olur tedavi süreci nasıl olmalıdır;

Aft bir diğer adıyla ağız ülseri olarak da bilinmektedir ve bebeklerde sıkça olmasa da özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin dirençsiz olduğu zamanlarda karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Fakat sıkça görülmese de bebeklerde huzursuzluk ve acı veren bir problemdir.

Aft genellikle oval beyaz yada sarı renkli yaralar şeklinde gözlemlenir. Bu rahatsızlık genellikle yanakların yada dudakların iç kısımlarında oluşur. Dil, diş eti ve damağın yumuşak kısmında da oluşabilir. Aynı anda bir yada birden çok çıkabilir.

Aft ciddi bir problem olmasa da bebekler için aşırı rahatsızlık veren bir durum haline gelebilir. Özellikle beslenme sırasında acı, yanma gibi olaylarla huzursuzluk verir.

 

Aft Neden Çıkar?

Aftların çıkmasında kesin olarak kanıtlanmış bir neden yoktur. Fakat irsi olabilir, yani genetik bir durumdur. Bazen de sinir, stres ve bağışıklık sisteminin dirençsiz olması aft oluşmasına sebep olabilir.

Aftlar bazı zamanlarda ağız içinde oluşan bir travma sonucunda da oluşabilir. Besinlerden kaynaklı oluşan alerjilerin, viral bir enfeksiyonun, süt veya süt ürünlerinin tüketilmesinin az olması da aftın çıkmasına etken olabileceğine dair bilimsel sonuçlarda mevcuttur.

 

Aft Nasıl Tedavi Edilir?

Aftlar genellikle kendiliğinden iyileşirler. Ortalama bir hafta on gün içinde geçer . Aftın verdiği acı ilk üç dört içinde azalır. Bu acıyı azaltmak için buz tedavisi yapılabilir. Bebeğiniz ek besinleri almaya başlamış yaş da ise gıdaların sıcak ve acı olmamasına özen gösterin, turunçgil türevi meyvelerin yedirmeyin. Zira bunlar acıyı arttıran faktörlerdir.

Tedavi olarak ise; bir miktar oksijenli suyu bir miktar oksijenli su ile karıştırın. Bu karışımı pamuk yada bez kullanarak ağızdaki aft oluşan yerlere bastırmadan hafifçe uygulayın. Bunu günde üç dört kez tekrarlayın. Bunu uygulamanız hem acısını, huzursuzluğunu azaltır hem de aftların tedavi edilmesini kolaylaştıracaktır.

Ayrıca 1 yaşın üzerindeki bebeklerde aftın iyileşmesi için o bölgeye bal sürülebilir. Balı zerdeçal ile karıştırıp uygularsanız hem acısını dindirip hemde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Aft İçin Doktora Götürülmeli Mi?

Bebeğinizin ağzında oluşan yaraların aft olup olmadığı hakkında şüpheleriniz var ise hekime gösterin. Eğer aft ise kendiliğinden geçmesini en fazla 2 hafta kadar bekleyin daha fazla sürecek olursa yine hekime götürmeniz gerekecektir. Ayrıca bebeğinizde ateşlenme, lenflerde şişmeler ve isilik görülmesi durumunda doktorunuza hemen götürmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...