Bebeklerde Akdeniz Anemisi

Bebeklerde Akdeniz Anemisi

Bebeklerde akdeniz anemisi, halk arasında kansızlık tıptaki adı ise talasemi olarak geçmektedir. Akdeniz anemisi genellikle bebekler 1 yaşına gelmeden önce dalakta büyüme, ciltte soluk renk ve gelişme geriliği olarak belirti göstermektedir. Akdeniz ülkelerinde fazlaca görülen anne ve babadan çocuğa geçen genetik bir hastalıktır. Anne babanın genlerindeki bozukluktan dolayı meydana gelen akdeniz anemisi hastalığından korunma yolları çiftlerin evlenmeden önce doktor kontrolünde gerekli testlerin yapılması gerekmektedir. Ayrıca akdeniz anemisi olan bireyler akraba evliliği yapmaması gerekiyor.

 

 

Bebeklerde ciltte soluk renk, dalakta büyüme ve gelişme geriliği olarak ortaya çıkan akdeniz anemisi tedavisinin gecikmesi durumunda bebeğin burun kökünde basıklık ve yüzdeki elmacık kemiğinde değişimlere sebep olabilmektedir. Ayrıca bebeklerin kalbinde, pankreasında ve karaciğerinde büyümeye neden olmaktadır.

Bebeklerin anne ve babasında akdeniz anemisi hastalığı bulunuyorsa genlerinin bozuk olduğu ve bebeklerinde de bu hastalığın olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Çünkü akdeniz anemisi hastalığı tamamen genetik faktörlere dayalıdır. Anne veya babanın sadece birinde bu hastalık mevcutsa bebekleri akdeniz anemisi hastası olmaz ama taşıyıcısı olur. Fakat bu bebek büyüyüp evlenme çağına geldiğinde ve kendisi gibi akdeniz anemisi taşıyıcısı olan biriyle evlilik yaptığında çocuklarının akdeniz anemisi hastası olarak doğması kesindir.

 

Bebeklerde Akdeniz Anemisi Tedavisi

Bebeklerde akdeniz anemisi hastalığı, erken yaşta teşhis edilen vucütta kan üretiminin yapılamaması sonucu meydana gelen ciddi bir kan hastalığıdır. Bundan dolayı akdeniz anemisi hastalığına sahip olan bebekler yaklaşık ayda 1 kan nakli yapılması gerekmektedir.

Kemik iliği nakli ise ölümcül hastalığı olan ve diğer tedavi şekillerinin yetersiz kaldığı durumlarda yapılması gerekebilir. Doku grubu tam olarak uyum sağlayan akraba veya akraba olmayan ilik verecek kişiler varsa, verecek kişiden kemik iliği alınıp hastaya nakil edilmesi şeklinde tedavi edilen uzun bir yöntemdir.

Yazımızla ilişkili olan bebeklerde ve çocuklarda demir eksikliği yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...