Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Bebeklerde sağlıklı bir hayat anne karnında başlayıp yaşamı boyunca sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için anne sütünün önemi büyüktür. Annenin hamileliği boyunca, doğumdan sonra da bebeğin beslenmesi de önemlidir. Gebelik sonrası annenin bebeğini nasıl besleyeceği konusunda bir araştırmaya girerler ve bazen de endişeli olabilirler. Gerek sosyal medya gerekse çevresel faktörler annenin beslenme konusunda olan endişelerini artırmaktadır. Bunlara en yaygın örnek olarak daha önceden tecrübeleri olan anneanne ve babaanneleri verebiliriz. Büyüklerin doğru veya yanlış bildikleri her şeyi anneye uygulatmaya çalışırlar. Dolayısıyla annenin ne yapacağı konusunda kafası iyice karışabilir. Fakat bu hususta annenin anne sütünün özelliklerini, anne sütünün bebekler üzerindeki faydalarını ve anne bebek arasındaki ilişkiyi araştırarak kendileri ve bebekleri için en doğru yolu bulacaklardır.

 

 

Yeni doğan bebekler için anne sütünden daha iyi ve sağlıklı bir besin yoktur. Çünkü anne sütünün bebek gelişimleri ve sağlıkları için en değerli besindir ve ilk aylarda sadece anne sütü bebeğin gelişmesi için yeterlidir. Anne sütünün üstün nitelikte olduğunun bir kanıtı ise bugüne kadar bebekler üzerinde anne sütünden daha iyi bir besin veya anne sütüne eş değer bir besin bulunmamıştır.

Anne Sütünün Özellikleri ve Bebek Sağlığı İçin Önemi

 

√ Anne sütünün steril olmadığı bir zaman yoktur. Daima sterildir.

Anne sütünün ısı derecesi bebekler için en uygun olan normal seviyededir. 

√ Anne sütünde faydalı hormon ve büyümeyi sağlayan hormonlar vardır.

 

 

Anne sütü bebeğin sindirimi için çok faydalıdır, sindirim sistemini düzene girmesini sağlar.

√ Anne sütü D vitamini hariç bütün ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

√Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Anne sütü bebeği hastalıklardan korur.

√ Genellikle anne sütü alan bebeklerde pişik problemi görülmez.

Anne sütü bebeğin diş sağlığı üzerinde etkisi büyüktür. 

√ Anne sütü bebeğin zeka gelişimine olumlu etkide bulunur.

Anne sütü bebeğin ruhsal ve bedensel gelişimine de etki eder. 

√ Anne sütü anne-bebek arasında bağı güçlendirir, özel bir bağ oluşmasına neden olur.

 

 

Anne sütü alan bebeklerde anne sütünün yeterli olup olmadığını nasıl anlayacakları konusunda anneler düşünceli olurlar. Fakat bebeğiniz dengeli bir şekilde kilo alıyorsa ve günde 4-5 kez bezini ıslatıyorsa bebeğe yeterli geldiğini anlayabilirsiniz. Anne sütünün erken kesilmemesi için bebeğini emzirmesi ve emzirme sıklığı önemlidir. Annenin meme başını devamlı olarak uyarması sütünün gelmesini ve var olan sütünün artırmasını sağlar. Bu nedenle sütünüz az da olsa çok ta olsa bebeğinizi sık sık emziriniz.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...