Bebeklerde Antibiyotik Kullanmamanız Gereken Durumlar

Bebeklerde Antibiyotik Kullanmamanız Gereken Durumlar

Bebeklerde antibiyotik kullanımı tamamen doktor kontrolünde ve mutlaka ihtiyaç halinde kullanılması gereken bir durumdur. Özellikle küçük bebeklerde antibiyotik kullanılması bazı yan etkileri doğurabileceği ve gereği dışında kullanılması başka olumsuzluklara yol açmaktadır.

 

 

Bebeklerde Gereksiz Antibiyotik Kullanımı

Bebeklerde antibiyotik kullanımı bebeğin durumuna göre gerçekten ihtiyaç varsa gerektiği gibi doğru ve düzenli kullanmak çok önemli bir unsurdur. Bu nedenle bebeğinizi muayene edecek doktorunuzu seçerken antibiyotik kullanım oranlarını ve bu konudaki görüşlerini mutlaka sorgulayıp araştırınız. Bu problem malesef sadece kişisel olarak çözülebilecek bir konu değildir. Bir doktorun günlük baktığı hasta sayısı çoğaldıkça, antibiyotik kullanım oranı da artacaktır ve bu durum genellikle doktorların elinde olan bir durum değildir.

 

 

2 yaşın altındaki bebeklerin boğazında genellikle beta enfeksiyonu oluşmaz. Çünkü henüz bademcikler bağışıklık sistemi fonksiyonları beta enfeksiyonunu oluşturacak kadar gelişmemiştir. Dolayısıyla 2 yaşından küçük bebeklere boğazı kızarık sebebiyle antibiyotik veriliyorsa yanlış bir durum olma olasılığı yüksektir. Ebeveynler olarak çok tedirgin olduysanız bu durumdan sonra mutlaka boğaz kültürü ya da hızlı Beta testleri yaptırarak sonuca göre antibiyotik kullanması gerekip gerekmediğini tespit edebilirsiniz.

Bebeklerde oluşan enfeksiyonların %90-95’inin virüslere bağlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle bebeklerde kullanılan antibiyotiklerin çoğunun gereksiz olduğu bilinmektedir.

Bebeklerin kanında mikrop olduğu söylenildiğinde, sadece CRP yüksekliğinin tek başına anlam ifade etmediğini, kan sayımındaki başka tahlillerin de yapılıp araştırılması gerekmektedir.

İlk 6 aydaki bebeklerde sümüklü yeşil kaka genellikle bir enfeksiyon belirtisi değildir. Laboratuarlarda amip testinin pozitif çıkması enfeksiyon olup olmadığını tam olarak doğru vermez. Özellikle son yıllarda bu tür dışkılar için test yapılması tavsiye edilmiyor.

 

 

Ateş vücudun enfeksiyonla savaşının bir sonucudur ve bebeklerde ve çocuklarda 38,5’in altındaki ateşleri düşürmek için bir çaba sarf etmeye gerek yoktur. Yapılan çalışmalardaki araştırmalara göre ateş düşürmenin ateşli havaleyi engellemediği tespit edilmiştir. Ateşli havale bebeklerde ve çocuklarda herhangi bir sakatlık ve zeka olarak bir özür bırakmaz. Bu nedenle ateş korkulacak bir durum değildir. Ateşli havale 5 yaşından büyük çocuklarda genellikle görülmez. Bu nedenle 5 yaşından sonra ateş düşürücü kullanmanız gereken ateş seviyesi 39 derecedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...