Bebeklerde Aşırı Terleme Neden Olur?

Bebeklerde Aşırı Terleme Neden Olur?

İnsanın yapısı itibariyle doğuştan ter bezleri mevcuttur. Ter bezlerinin yaşamımızda büyük faktörü vardır. Ter bezlerinin birinci görevi vücut ısısını dengelemektir.

Terin vücudumuzda buharlaşması sırasında soğutucu özelliği vardır ve terlemeyen çocuklarda sağlık problemi olabilir mutlaka endişe edilmesi gereken bir durumdur. Mesela terlemeyen çocuklarda havale geçirme riski vardır, havale çok dikkat edilmesi gereken ve sonucunda ciddi sorunlara sebep olabilecek bir rahatsızlıktır. Örneğin beyin hasarlarına, engellilik hali, felç ve hatta ölüme bile sebep olabilir. Diğer önemli görevlerinden biride tehlikeli maddeleri vücuttan atmaktır. Ter bezleri, vücuttan uzaklaştırılması gereken üre vb. bir çok tehlikeli maddeyi attığından dolayı böbreklerin çalışma sistemine de destek olur.

Terlemenin faydaları saymakla bitmez, fakat her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi terlemenin de aşırı olması gerek bebekler de gerekse de yetişkinler için zararlı bir durumdur. Bebeklerde aşırı terleme, deri hastalıkları, pişik ve tahrişlere neden olabileceği gibi bu durum bazı hastalıklarında belirtisi olabilir. Yeni dünyaya gelen bebeklerde ilk aylarda terleme olayı pek oluşmaz. Bu durumun nedeni ter bezlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasındandır. Genellikle dördüncü aydan sonra terleme görülür.

Bebekler çoğunlukla gece uykusunda ve gün içinde hareketlilik durumlarına göre terlemektedirler. Bebeklerin terlemesi genetikte olabilir yada fazla kalın giydirmiş olabilirsiniz bu durumları göz ardı etmeyin. Yani bebekte her terleme olduğunda bir sorun mu var endişesine kapılmayın. Bebeklerde sinir sistemi ilk aylarda tam olarak gelişmediği için vücut ısısını kontrol etmekte zorlanmasından dolayı da terlemeler olabilir. Bu durum dokuzuncu aydan itibaren normale döner.
      Bebeklerde aşırı terleme olduğunda hemen üzerinin değiştirilmesi ve terinin silinip temizlenmesi gerekmektedir. Bekletilirse vücutta bazı lokal problemlere neden olabilir.

Terleme hangi aşamada olursa doktora gidilmeli?

Terleme hususu genellikle normal bir durum olarak bilinse de bazen hastalıklarında habercisi olabiliyor. Örneğin terleme ile birlikte çocuğunuzda gelişim problemi, kilosunda eksiklik ve hareketlerinde yavaşlama gibi sorunlarla karşılaşırsanız bekletilmeden doktora götürülmelidir.

Aşırı terleme hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Bebeklerde hiperhidroz olarak adlandırılan aşırı terleme hastalığı olabilir. Tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Kalp rahatsızlıkları vb. farklı rahatsızlıklara neden olmaması adına gerekli tedavinin yapılması son derece önemlidir.

Bebeğin tiroid bezlerinin fazla çalışması (Graves hastalığı) da aşırı terlemesine neden olabilir.

⇒ Bebeklerde kan şekerinin düşük olması da terlemenin nedeni olarak gösterilebilir. Bundan dolayı oluşan terlemelerde dalgınlık, bakışlarda kayma ve titreme gibi rahatsızlıklarda terleme ile birlikte görülebilir.

Aşırı terleme görülen bebeklerde ve yetişkinlerde su kaybının fazla olacağından dolayı sıvı alımına yani su tüketimine özen gösterilmelidir. Aşırı terlemenin nedeni göz ardı edilmeden araştırılıp gerekli önlemlerin alınması gerekir. Vücut ısısının ayarlanmasına en büyük destekçi olan terlemenin düzensiz olması bebeklerde ateş ve bahsettiğimiz rahatsızlıklar havale başta olmak üzere görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...